Ekonomija

Nakon zemljotresa turska lira dotakla je dno: Investitori bježe, inflacija bukti

Građani polažu nade u predsjedničke i parlamentarne izbore koji bi se trebali održati u maju.

FOTO: EPA-EFE/ERDEM SAHIN
FOTO: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Turska lira pala je na rekordnu razinu, kao i glavno tržište kapitala, nakon što je snažan zemljotres magnitude 7,8 stepeni po Richteru, koji je u ponedjeljak pogodio Tursku, pojačao pritiske zbog jakog dolara, a uslijed rata u Ukrajini i visoke inflacije. Lira je skliznula na 18,85 u ranoj trgovini, a na kraju dana povratila je većinu gubitaka i ostala nepromijenjena, piše Reuters

Glavna referentna vrijednost dionica (.XU100) u jednom je trenutku pala za čak pet posto dok su banke (.XBANK) pale za 5,5 posto prije nego što su povratile većinu gubitaka. Prinosi na desetogodišnje državne obveznice dosegli su najveću razinu u gotovo dva mjeseca od 10,2 posto.

Piotr Matys, viši analitičar u In Touch Capital Markets, rekao je za Reuters da je potres povećao neizvjesnost uoči ključnih izbora koji bi se trebali održati u maju.

Tržišta u nastajanju su pod sve većim pritiskom, a valute i dionice širom svijeta u razvoju osjećaju posljedice zbog oštrog porasta dolara u petak, nakon izvještaja o zapošljavanju u SAD-u, piše Reuters.

Turska je pod velikim pritiscima, pogotovo njena ekonomija – godinama su građani opterećeni rastućom inflacijom, padom životnog standarda i vrijednosti lire, što je posljednjih godina izazvalo niz protesta na ulicama gradova. Građani polažu nade u predsjedničke i parlamentarne izbore koji bi se trebali održati u maju.

Mnogi međunarodni investitori odustajali su od ulaganja u Tursku posljednjih godina zbog tržišnih previranja, volatilnosti i ekonomskih poteza Ankare, uključujući smanjenje kamatnih stopa uslijed visoke inflacije. U porastu su i geopolitičke napetosti zbog rata u Ukrajini. Dok Finska i Švedska s Turskom pokušavaju riješiti pitanje ulaska u NATO, Sjedinjene Države upozoravaju je da se više aktivira u sprječavanju izvoza u Rusiju. To se najviše odnosi na kemikalije, mikročipove i druge proizvode koje Rusija može koristiti u ratu u Ukrajini, piše Reuters.

Nedavni podaci o inflaciji također su izazvali zabrinutost, rekla je Tatha Ghose, devizna analitičarka u Commerzbank, navodeći da je, prema izvještaju od petka, godišnja inflacija u januaru dosegnula gotovo 58 posto.

Prihvati notifikacije