Magija Ibrakadabre: Zlatan je u karijeri zabio skoro 600 golova, ali ova tri su najljepša

Zlatan Ibrahimović je sinonim za majstoriju, barem kada je u pitanju fudbal. Slavni švedski fudbaler, porijeklom iz BiH, sinoć je završio svoju nevjerovatnu fudbalsku karijeru i okačio kopačke o klin.

Tokom svoje 24 godine duge karijere zabio je 573 gola igrajući za Malme, Ajax, Juventus, Inter, Barcelonu, Milan, PSG, Manchester United i Los Angeles, kao i za selekciju Švedske.

Veliki broj prelijepih golova je zabio, ali se u gotovo svim evropskim medijima posebno pominju tri.

U duelu Evropskog prvenstva protiv Italije 18. juna 2004. godine Ibrahimović je postigao prvi gol koji je odmah bio glavna tema u svijetu sporta.

Švedska je gubila rezultatom 1:0, a u 85. minuti dobila je korner. Nakon ubačaja lopta je “plesala” po kaznenom prostoru i pala u peterac. Fredrik Ljungberg je pokušao “makazicama”, no promašio je loptu, a priliku da je uhvati je vidio Gianluigi Buffon. No, ispred njega se iznenada pojavio Ibrahimović i akrobatskim potezom je uspio prebaciti Buffona, ali i Christiana Vierija na gol-loniji.

Iste godine, Zlatan je ponovo zadivio nogometni svijet, ovaj put u dresu Ajaxa.

Tog 22. augusta 2004. godine Ajax je ugostio NAC Bredu. Breda je povela u 11. minuti, a to je inspirisalo Zlatana i saigrače. Ibrahimović je samo dvije minute kasnije nakon kornera pogodio za 1:1, a potom su njegovi saigrači postigli još tri pogotka.

A onda, magija u 76. minuti. Zlatan je primio loptu na 25 metara od gola gostiju i počeo raditi šou. Redali su se dribling za driblingom, tačnije njih sedam, a četvorica nesretnih nogometaša Brede i golman Davy Schollen su vječno ostali upamćeni kao “oni koje je Zlatan ‘povaljao’ i postigao najljepši gol u historiji Ajaxa”.

Ibrahimović je zagazio u četvrtu deceniju života kada je odlučio napustiti Milan i preći u PSG, a svoj najljepši pogodak u karijeri je postigao u dresu reprezentacije 14. novembra 2012. godine.

Na tek otvorenoj Friend Areni u Štokholmu Švedska je u prijateljskom susretu pobijedila Englesku rezultatom 4:2, a sva četiri pogotka je postigao Zlatan.

No, posljednji pogodak i to iz 90. minute je zaista bio za pamćenje i ući će u historiju kao jedan od najljepših pogodaka u historiji.

Joe Hart je napustio svoj kazneni prostor i glavom udario loptu koja je otišla visoko u zrak, a Ibrahimović nije oklijevao ni sekunde. Bio je okrenut leđima, a samo njemu je moglo pasti na pamet da šutira “makazicama” sa 30 metara.

Hart je u nevjerici gledao kako lopta u velikom luku putuje ka golu, požrtvovani Ryan Shawcross je pokušao spasiti stvar, no ni on nije uspio spriječiti loptu da zatrese mrežu, a Ibrahimovića učini najvećim igračem u historiji Švedske, ako je uopće bilo ikakve sumnje u to, piše UNA TV