Košarka

Litvanija se žalila, FIBA donijela odluku koja je oduševila BiH

U grupi B ovogodišnjeg Eurobasketa u dvorani Lanxess u Kölnu sudarile su se Njemačka i Litvanija, dvije reprezentacije koje se smatraju užim kandidatima za medalju. Predvođena glasnom podrškom svojih navijača, kojih je usprkos gostujućem terenu u dvorani bilo puno, i Jonasom Valanciunasom Litva je gotovo došla do prve pobjede na turniru.

Ipak, nakon dva produžetka pobjedu su odnijeli domaćini rezultatom 109:107. Nijemce je do pobjede predvodio sjajni Franz Wagner, krilo Orlando Magica, s 32 poena, osam skokova i dvije blokade. Kod Litve najbolji je bio centar New Orleans Pelicansa Jonas Valanciunas s 34 poena, 14 skokova i dvije blokade.

Ipak, utakmicu je obilježio skandal koji je prouzročila bizarna sudijska greška. Naime, u trenutku u kojem je ostalo 1:46 do kraja treće četvrtine, klupa njemačke reprezentacije zaradila je tehničku grešku što znači i slobodno bacanje za suparnika. Ipak, Litavci ga nisu pucali i uložili su žalbu.

Ipak, FIBA je odbila žalbu. U objašnjenju su naveli kako je ona uložena prekasno jer je već prošlo 60 minuta od kraja utakmice, što je predviđeni rok za takvu vrstu replika. Osim toga, naveli su i kako navedeni propust ne spada u one zbog kojih se može usvojiti žalba.

Takav rasplet događaja nije samo dobar za Nijemce, nego i BiH reprezentaciju. Ona jednu od preostale dvije utakmice igra protiv Litvanije. Čak i ako izgubi, imat će jednu pobjedu više od baltičkih rivala, piše Index.hr.

S druge strane, BiH je poražena od Nijemaca te bi bila iza nje na tablici čak i da je Njemačka izgubila od Litve. Litvanija je zadnja na tablici s tri poraza nakon tri kola, a do kraja grupne faze igra protiv Mađarske i BiH.