Fudbal

Upoznajte detaljno novi format u kojem uskoro starta Liga prvaka: Hoće li UEFA uspjeti učiniti takmičenje interesantnijim?

Godinama promjene „uništavaju“ sve ono zbog čega smo i zavoljeli nogomet, a promjena formata Lige prvaka možda je baš ono što nam treba i što će nas dovesti do nogometne utopije.

FOTO: EPA-EFE/ADAM VAUGHAN
FOTO: EPA-EFE/ADAM VAUGHAN
Arhiva

UEFA je odlučila stati na kraj narativu u kojem uvijek isti klubovi igraju samu završnicu te o grupnoj fazi koja je potpuno predvidljiva i praktički nebitna. Vrijeme je za novu eru europske nogometne elite, a kako to uvijek biva, era je to inflacije, kako utakmica tako i novca, ali i nadajmo se neizvjesnosti pa i drame koja nam je već godinama uskraćena.

Puno je promjena pa krenimo od one najvažnije, a možda i ključne s obzirom da je posljedica dugogodišnjeg nezadovoljstva navijača, piše Sk.hr.

Grupna faza od 32 tima podijeljene u osam skupina otišla je u historiju. Tradicija koja je imala svoju draž, ali i brojne protivnike s obzirom na predvidljivost i vječnu dominaciju velikana, konačno je „ugašena“. Umjesto tradicionalne 32 momčadi, sada ćemo imati 36 koje neće biti podijeljene u skupine već u jednu jedinstvenu ligu.

Četiri nova mjesta dodijeljena su u principu klubovima ili ligama s uspješnim posljednjim sezonama i visokim koeficijentom (Tu je i Dinamo prosperirao jer je „napredovao“ odmah do play-offa), a direktno su u ligaški dio ušli francuski Brest, ukrajinski Shakhtar te portugalska Benfica.

Što je novo smislila UEFA?

Svih 36 ekipa tako neće više igrati grupnu fazu već će svi biti u jednoj ligi s jednom jedinstvenom ljestvicom pa će tako Dinamo, ako danas prođe Qarabag i ukoliko visoko pobijedi u prvom kolu ligaškog dijela, imati priliku biti barem i na par sedmica ispred velikana poput Reala, Barcelone i Bayerna…

Momčadi će na početku žrijeba biti podijeljene u četiri jakosne skupine, a automatizirani softver će nasumično izvući osam protivnika za svaku momčad, nakon čega će biti poznato koje četiri utakmice će pojedina momčad igrati kod kuće, a koje četiri u gostima.

FOTO: EPA-EFE/ANDY RAIN
FOTO: EPA-EFE/ANDY RAIN
UEFA želi oživiti, po njima, monotonu Ligu prvaka

Dakle, nema više klasičnog žrijeba s kuglicama već će težak zadatak i 1000 mogućih kombinacija vrlo lako riješiti softver, odnosno računalo. Svaka od momčadi u žrijebu imat će za protivnike po dvije momčadi iz svake od jakosnih skupina. Tako će svaka od najjačih momčadi igrati minimalno dva derbija s ovima iz iste jakosne skupine, a bit će toga često i više zbog toga što su momčadi poput Leverkusena, Arsenala i Milana u drugoj jakosnoj skupini.

Da vam to predočimo na primjeru Dinama. Ukoliko Dinamo prođe Qarabag naći će se u četvrtak na žrijebu u trećoj jakosnoj skupini. Svatko pa tako i Dinamo odigrat će po četiri utakmice kod kuće i četiri u gostima (dvije više u odnosu na 6 do sada u grupnoj fazi). Osim toga svaki od klubova odigrat će po dvije utakmice protiv protivnika iz iste jakosne skupine, ali i po dvije utakmice protiv protivnika iz ostalih jakosnih skupina, piše Sportklub.hr.

Tako bi Dinamo koji će biti u trećoj jakosnoj skupini mogao odigrati protiv na primjer Real Madrida i Manchester Cityja iz prve, Arsenala i Milana iz druge, PSV-a i Feyenoorda iz svoje, treće jakosne skupine te Aston Ville i Girone iz četvrte, posljednje jakosne skupine.

Nakon četiri domaće i četiri gostujuće utakmice ekipe (jedne domaće i jedne gostujuće s protivnicima iz različitih jakosnih skupina) će biti rangirane na zajedničkoj ljestvici od 1. do 36. mjesta. Osam najboljih klubova izravno će ići u osminu finala, dok će se osam preostalih sudionika tražiti nakon play-ina klubova koji su ostvarili plasman od 9. do 24. mjesta.

Moramo napomenuti da će se u toj fazi dogoditi svojevrsni žrijeb pa će tako 9. tim moći igrati samo protiv 23. ili 24. tim ligaškog dijela, a 10. s tim drugim od dvojca 23./24. 11. ekipa moći će ići samo na 21. ili 22. i tako dalje…

Ekipe od 25. do 36. mjesta završavaju s europskim putovanjem i po prvi puta od 1999. nema ispadanja u slabije takmičenje (Europsku ligu). Ovim novim sustavom uvedena je jedna dodatna neizvjesnost i borba za svaki bod u ligaškoj fazi. Svaka utakmica je relevantna i bitna jer se za uvijek nešto imate boriti. Ovi na samom vrhu borit će se za status bolji nositelja koji potencijalno omogućuje lakšeg protivnika u nokaut fazi, ovi oko 8. mjesta za direktan plasman u osminu finala, a svi ovi iza za ulazak barem među 24. Osim toga naravno svaki bod i(li) pobjeda donose značajnu financijsku injekciju (1. i 2. s ligaške ljestvice neće tako moći igrati prije samog finala).

Svaka ekipa će tako u početnoj fazi odigrati osam utakmica protiv osam različitih suparnika što je za dvije više nego što se do sada igralo u toj početnoj, grupnoj fazi. Inflacija nam je to od 48 utakmica više, umjesto dosadašnjih 96 u toj početnoj fazi odigrat će se 144 susreta. Dodamo li i tome 45 utakmica nokaut faze, umjesto dosadašnjih 29, dolazimo do broja od ukupno 64 utakmice više u novom formatu.

Kada će se sve to odigrati?

Klubovi u početnoj fazi neće moći igrati s protivnicima iz istog saveza, ali će moći igrati protiv više protivnika iz istog saveza pa se tako, primjera radi, Dinamu mogu dogoditi Real i Barcelona, ali i Girona.

Velika novost svakako je i vrijeme igranja utakmica. S obzirom da se igra osam umjesto dosadašnjih šest, UEFA nije imala drugog izbora nego produžiti „europsku jesen“ pa će se tako posljednje dvije utakmice ligaške faze igrati u januaru. Šest će se kola tako odigrati od sredine septembra do sredine decembra, a dva kola krajem januara. Po prvi put utakmice će se igrati i četvrtkom, i to samo u prvom kolu. U toj sedmici neće se igrati utakmice druga dva Uefina natjecanja. Tako će se od 17. do 19. septembra igrati samo nova Liga prvaka i u četvrtak ćemo imati priliku gledati utakmicu Reala i Dinama ako tako kuglice, odnosno kompjuter odluči.

FOTO: EPA-EFE/ANDY RAIN
FOTO: EPA-EFE/ANDY RAIN
Stari format Lige prvaka odlazi u prošlost

Ta sedmica ekskluzivna je za Ligu prvaka, a takve sedmice imat će i dva slabija Uefina takmičenja. Veliki novitet je i taj da će se sve utakmice posljednjeg kola igrati u isto vrijeme istog dana, u srijedu 29. januara. UEFA je tako odlučila jer bi gotovo sve utakmice mogle o nečemu odlučivati pa nas tako očekuje super uzbudljivi januar, a zbog novog formata i kalendara klubovi će se moći pohvaliti da su teoretski „prezimili u Europi“ čak i uz svih osam poraza.

Raspored nove Lige prvaka po kolima:

1. kolo: 17.-19. septembra

2. kolo: 1.-2. oktobra

3. kolo: 22.-23. oktobra

4. kolo: 5.-6. novembra

5. kolo: 26.-27. novembra

6. kolo: 10.-11. decembra

7. kolo: 21.-22. januara

8. kolo: 29. januara

Novac pokreće svijet, ali i nogomet

Šećer na kraju, naravno je inflacija u onom najvažnijem, a to je svakako novac. Nećemo se lagati, zbog toga su sve ove promjene i uvedene i novca će za sve klubove biti više nego prijašnjih godina. Samim ulaskom u ligašku fazu momčadi će na svoj račun dobiti nešto više od 18.5 miliona eura, a ukupno će UEFA na temelju svih rezultata podijeliti nešto manje od čak milijardu eura, što jasno pokazuje zašto je ovo sama krema europskog nogometa

Klubovi će kao i uvijek novac dobiti na temelju čistih rezultata, za pobjedu nešto više od 2 miliona te oko 700 hiljada za remi, uz novitet da će se još 700 tisuća od svakog remija skupljati u fond za plasman na završnoj ljestvici. Onaj koji završi na 36. mjestu dobit će na temelju toga negdje oko 300 hiljada eura, a svaki idući još malo više sve do prvoplasiranog koji će na temelju samo plasmana dobiti oko 10 miliona eura. Ne smije se zaboraviti da će se na te iznose dodati i bonusi za klubove plasirane od 1. do 8. na ljestvici, svakom po dva miliona, te svakoj ekipi od 9. do 16. mjesta po milion eura. Uz sve to klubovi će podijeliti i oko 800 milion eura samo na temelju prodaje TV prava, s tim da i tu naravno neće svi dobiti jednak dio kolača.

Premije u novoj Ligi prvaka:

– ulazak u ligašku fazu: 18,62 miliona eura

– pobjeda: 2,1 milion eura

– remi: 700.000 eura

– prvih osam timova u ligi: 2 miliona eura

– drugih osam timova u ligi: milion eura

– šesnaestina finala: milion eura

– osmina finala: 11 miliona eura

– četvrtfinale: 12,5 miliona eura

– polufinale: 15 miliona eura

– finalist: 18,5 miliona eura

– prvak: 25 miliona eura

– maksimalna zarada: 110,8 miliona eura.