Košarka

Lakersi slavili protiv umornih Warriorsa, Miami bez najboljeg igrača poražen kod New Yorka

Los Angeles Lakersi su odmah na početku polufinalne serije Zapada dobili Warriorse 117:112.

Golden State je jedini tim koji je ostao u play-offu koji je morao do sada da igra majstoricu pa je moguće da je i to uzrok nešto lošije igre aktuelnih šampiona. Na Istoku je New York dobio ekpu Miamija i u toj seriji je 1-1.

Poslije egala u većem dijelu prvog poluvremena Lakersi su napravili ključnu prednost u toku trećeg perioda. Tada su se LeBron i drugovi prvi put ozbiljnije rezultatski odlijepili. Još jedan sličan niz gosti su imali u četvrtoj četvrtini kada je poslije koševa Jamesa i Anthonyja Daviesa bilo deset razlike. Ipak trojke Thompsona i Poola, i jedna dvojka Curryja vraćaju Warriorse u život, dok je tada i gostujući tim bio bez koša gotovo pet i po minuta.

Dva napada zatim Golden State nije mogao da realizuje. Jednom je rampu dobio Curry od Daviesa, a jedan šut je Pool promašio. Igrao se tada već posljednji minut, a kako su Lakersi imali plus tri mogli su da zatvore duel.

Davies je imao 30 poena, 23 skoka i čak četiri rampe, dok je LeBron James dodao 22 poena. Curry je imao 27 poena kod Golden Statea, a Thompson 25. Njih dvojica su zajedno imali šut za tri 12/29.

New York Knicksi pobijedili su u drugoj utakmici NBA polufinala Istoka u svojoj dvorani Miami Heat sa 111:105, pa je rezultat u seriji na četiri pobjede izjednačen na 1:1. Jalen Brunson zabio je 30 koševa za Knickse, koji su u vrlo izjednačenoj utakmici tek u završnici slomili ekipu Miami Heata, koja je igrala bez svoje najveće zvijezde Jimmyja Butlera.

Brunson je bio junak dvoboja, gađao je 10/19 iz igre, a 6/10 za tricu, iako je bio upitan za ovu utakmicu s bolnim desnim zglobom. Julius Randle vratio se nakon istegnuća lijevog zgloba s 25 poena, 12 skokova i osam asistencija, RJ Barrett zabio je 24 poena, a Josh Hart završio je s 14 poena, 11 skokova i devet asistencija za Knickse.

Caleb Martin zabio je 22 poena umjesto Butlera za Heat, koji je domaćin treće utakmice u subotu.Gabe Vincent dodao je 21 poen, Max Strus završio je sa 17 poena, a Bam Adebayo 15 poena, osam skokova i šest asistencija.

Miamiju se vraća Butler?

Miami je izgradio vodstvo 93:87 prije nego što je New York postigao 14 od sljedećih 17 koševa za pet poena prednosti s dvije i pol minute preostalih u četvrtoj četvrtini. Brunson je tada pogodio dvije trice, Hart jednu, a New York je i s četiri pogođena slobodna bacanja povećao svoje vodstvo na nedostižnih 108:100 trideset sekundi do kraja. Pobjedu je zapečatio Hart, pogodivši tri od četiri slobodna bacanja.

Ekipa s Floride se nada da će u subotu imati Butlera, vodećeg strijelca u doigravanju koji je uganuo desni zglob u njihovoj pobjedi od 108:101 u prvoj utakmici. Knicksi pokušavaju ući u finale Istočne konferencije po prvi put od 2000. godine, kada su tamo stigli nakon što su pobijedili Miami u sedam utakmica.