KATAR 2022 / Pirova pobjeda Urugvaja nad Ganom, Koreja zbog više datih golova u osmini finala

U posljednja dva meča Grupe H Mundijala u Kataru danas od 16 sati igrali su Portugal - Južna Koreja i Gana – Urugvaj.

Dva pogotka postigao je De Arrascaeta za Urugvaj i nakon prvih 45 minuta doveo svoju selekciju na korak od osmine finala. Andre Ayew je promašio penal kojim je Ganu mogao dovesti u vodstvo. U drugom dijelu nije se mijenjao rezultat, ali se na kraju ispostvilo da je Urugvaj ostvario pirovu pobjedu.

Naime, u meču između Portugala i Južne Koreje azijska selekcija preokrenula je rezultat i slavila 2:1 pogotkom u 91. minuti, što joj je zbog više datih golova od Urugvaja omogućilo da se plasira u osminu finala.

TOK MEČEVA

Kraj za Urugvaj, dobili su 2:0, ali tuguju jer moraju kući.

Susret između Koreje i Portugala završen je 2:1. Sada se osluškuje rezultat Urugvajaca…

U 91. minuti Koreja je povela 2:1. Urugvajci su sada šokirani. U ovome slučaju Korteja je ispred njih zbog više postignutih golova.

U 76. Gana je imala najbolju priliku na utakmici, ali kada promašite ovo nemate se čemu ni nadati.

Nakon 15 minuta u drugom poluvremenu nema promjene u rezultatima na oba meča. Gana pokušava nešto, ali sve je to jalovo.

De Arrascaeta ima svoj dan. Postigao je jubilarni 10. pogodak za reprezentaciju u 32. minuti i udvostručio vodstvo Urugvaja. Asistent je ponovo Luis Suarez.

Urugvaj vodi od 26. minute. Luis Suarez je napravio dar-mar u odbani Gane, Ati-Zigi mu je obranio odarac, ali je de Arrascaeta odbijenac glavom pospremio u mrežu.

Na drugom meču Južna Koreja je došla do poavnanja. Kim Young-Gwon je, također iz odbijenca, pogodio u 27. minuti.

Gana je dobila penal u 19. minuti. Sudija Daniel Siebert dobio je signal iz VAR da pogleda snimak, nakon što je golman Urugvaja srušio Kuduza. Pokazao je na bijelu tačku, a Rochet je obarnio šut Andrea Ayewa. Gana je u četvrtvinala Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi ispala od Urugvaja nakon penal završnice. Prethodno su imali priliku da iz penala dođu do pobjede, a tada je promašio Asamoah Gyan.

Portugal od 6. minute vodi protiv Južne Koreje, strijelac je Horta. Nakon dobre akcije po desnoj strani, krilini napadač Brage je natrčao na povrtanu loptu i zatresao je mrežu. Portugal i prije ovog meča bio siguran putnik u osminu finala, a Gana i Urugvaj bi u direktnom duelu trebali odlučiti o drugom.

Portugal je obezbjedio nastup u osmini finala poslije dva odigrana kola, ali će se zato borba za drugo mjesto, koje vodi vjerovatno na okršaj s Brazilom liderom grupe G, voditi velika borba.

Kombinacija je “mali milion” ko bi mogao dalje i na koji način.

Tako na primjer Koreji ni pobjeda nad Ronaldom i društvom ne garantuje prolaz jer, sve i da osvoje tri boda taj trijumf im neće mnogo značiti, ako Gana bude bolja od Urugvaja.

Isto tako, Cavani i ekipa pobijede Ganu, a azijska selekcija bude bolje od Portugala, dalje će tim koji bude imao bolju gol razliku, a ona je u ovom trenutku na strani Koreje, koja ima “minus jedan”, dok su Urugvajci na “minus dva” što se može lako provjeriti na tabeli ispod.

Urugvajci u Top 16 mogu ako savladaju Ganu uz poraz ili remi Južne Koreje.