KATAR 2022 / Argentinci izborili polufinale Mundijala i zakazali okršaj s Hrvatima

Selekcija Argentine plasirala se večeras u polufinale Mundijala u Kataru gdje će snage odmjeriti sa reprezentacijom Hrvatske.

Gaučosi su bili bolji od Nizozemaca nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca (4:3).

Regularni dio susreta okončan je 2:2, iako su Argentinci vodili sa 2:0.

Vodstvo Argentini donio je Molina u 35., da bi prednost Gaučosa udvostručio Messi u 73.

Rijetko je ko mogao očekivati da će Argentina “prosuti” tu prednost, naročito imajući u vidu da su je imali do 83. minute.

A onda do kraja Nizozemci preko Weghorsta uspijevaju izjednačiti. Prvo je pogodio u 83., a onda i u 12. minuti sudijske nadoknade, nakon sjajne akcije kojoj je prethodio slobodan udarac sa nekih 20-ak metara.

U produžecima nismo vidjeli golove, da bi nakon penal-lutrije Argentina rezultatom 4:3 ipak uspjela zakazati duel sa Vatrenima u polufinalu.

Taj susret igra se 13. decembra u 20 sati.

U nastavku teksta mogli ste pratiti najzanimljivije detalje s ovog meča:

Lautaro Martinez je precizan! Argentina je u polufinalu!

De Jong pogađa, rezultat je 3:3, ali Argentinci imaju meč loptu.

Enzo Fernandez promašuje. Ostaje 3:2.

Weghorst pogađa i s bijele tačke, inače dvostruki strijelac večeras. Rezultat je 3:2.

Montiel siguran, Argentina ima 3:1.

Koopmeiners pogađa, smanjuje na 2:1.

Paredes pogađa, Argentina vodi 2:0.

Golman Argentine Martinez ponovo brani, Berghuis nije uspio da ga matira, ostaje 1:0 za Argentinu.

Messi lagano pogađa, Argentina vodi 1:0.

Van Dijk promašuje, brani mu Martinez, ostaje 0:0.

Počinje penal serija:

120.+1 – Gotov je i drugi produžetak. Očekuje nas penal-lutrija.

120. – Kakva sreća za Nizozemce. Sada ih je spasila stativa!

115. – Kakva šansa za Argentinu. Lopta je na putu ka golu pogodila Van Dijka i završila u korneru. Lautaro Martinez je šutirao.

112. – U igru ulazi Angel Di Maria. Mijenja Martineza.

106. – Preostalo nam je još 15 minuta fudbala. Ukoliko i dalje bude neriješeno, gledat ćemo lutriju.

105. – Kraj prvog produžetka. I dalje je 2:2. Timovi će napraviti kratku pauzu pa zamijeniti strane i utakmica će biti nastavljena.

101. – Bez nekih većih uzbuđenja u prvih desetak minuta produžetaka.

91. – Počeo je prvi produžetak.

90.+13 – Kraj regularnog dijela, Argentinci su prokockali vodstvo 2:0. Igrat će se produžeci.

90.+11 – GOOOOOOOOOOOOOOOL! Nizozemska je izjednačila! Dosuđen je slobodan udarac na 20-ak metara od gola, iz kojeg su Nizozemci izigrali odbranu Argentine akcijom iz udžbenika. Weghorst je ponovo strijelac!

90.+10- Posljednja prilika! Koopmeiners namješta loptu na slobodan udarac 20-ak metara od gola.

90.+1 – Igrat će se još 10 minuta sudijske nadoknade.

90. – Velika nervoza na terenu sada, umalo tučnjava igrača obje ekipe.

88. – Ulazimo u sam finiš meča.

78. – Gakpo je pao nakon duela u šesnaestercu, ali je sudija samo odmahnuo na žestoke prigovore igrača Nizozemske.

83. – GOOOOL!! Weghorst pogađa za 1:2 i vraća Nizozemce u igru.

73. – GOOOOL!!!!! Messi postavlja sada rezultat 2:0! Argentina je na pragu polufinala.

71. – Penal za Argentinu!

63. – Messi je opasno zaprijetio iz slobodnjaka.

60. – Pokušavaju Nizozemci da pritisnu odbranu Argentine, ali sve to ide sporo i bezidejno zasad. Messi i društvo vrlo opasni iz kontranapada.

53. – Mnogo ofanzivniji su sada Nizozemci, Argentina prijeti iz kontranapada.

46. – Počelo je drugo poluvrijeme, “Oranje” moraju krenuti u ofanzivu u nastavku utakmice.

45+5. – Kraj prvog poluvremena, podijeljena čak četiri žuta kartona u finišu prvog dijela.

38. – Iako se očekivalo da će ovaj Argentine natjerati Nizozemce da krenu naprijed, čini se da su oni u šoku.

35. – GOOOOL!!! Messi je pokazao još jednom da ima sjajan zadnji pas, sada je uposlio Molinu koji pogađa efektno za 1:0 “Gaučosa”!

33. – Teško da ćemo vidjeti pogodak u prvih 45 minuta ove utakmice. Večerašnji akteri su jednostavno preoprezno ušli u utakmicu.

24. – Messi je zaprijetio, ali bilo je to slabo sa oko 16 metara, da bi nedugo nakon toga Bergwijn na drugoj strani oprobao svoj udarac, ali pored gola.

20. – Nakon početne ofanzive oba tima, sada gledamo dosadnu utakmicu u Lusailu. Obje ekipe vole da imaju posjed lopte, pa onda i ne čudi što nema previše šansi za utakmici.

10. – Prvih desetak minuta utakmice donosi otvorenu igru na obje strane.

1. – Počela je utakmica na Lusail Iconic stadionu.

Poznati su i sastavi večerašnjih timova.

Glavni sudija utakmice bit će Antonio Mateu Lahoz. Pomoćnici su Pau Cebrian Devis i Roberto Diaz Perez Del Palomar, a četvrti sudac je Victor Gomes.

Ekipa Louisa van Gaala osvojila je prvo mjesto grupe A pobijedivši Katar (2:0) i Senegal (2:0) te su remizirali s Ekvadorom (1:1).

U osmini finala Nizozemci su bili bolji od Amerikanaca s 3:1.

Na drugoj strani Argentina koju predvodi Lionel Scaloni turnir je otvorila šokantnim porazom od Saudijske Arabije (1:2).

Ipak, poslije pobjeda nad Meksikom (2:0) i Poljskom (2:0) kao prvi iz grupe otišli u nokaut-fazu. U osmini finala su izbacili Australiju (2:1).