Katar 2022 / Japan - Hrvatska 1:1 (1:3): Samuraji promašili tri penala, Vatreni slave Livakovića

Nogometaši Hrvatske baš kao i u Rusiji nakon izvođenja penala plasirali su se u četvrtfinale SP u Kataru, savladavši žilavi Japan.

Bilo je 1:1 nakon 120 minuta, a onda je briljirao Dominik Livaković koji je skinuo tri penala.

Kod Hrvatske je prošalio indolentni Livaja, ali je rezervista pašalić bio siguran i pogodio za plasman među osam najbioljih.

Ivan Perišić je u 8. minuti propustio čisti zicer. On je iskoristio veliku grešku odbrambenog igrača Asenala Tomiyasua, došao u priliku, ali u završnici nije bio priseban. Gonda je zaustavio njegov pokušaj.

U 28. minuti maratonski napad Hrvatske. Prvo je Petković oklijevao i nije fino dodao loptu u sredinu, a onda opasna dva centaršuta i dvije dobre prilike, ali je Japan imao sreće ova puta. Igra se već nekoliko minuta odvija ispred gola Japana.

U 41. minuti Kamada je imao odličnu priliku sa pet-šest metara, nakon odlične akcije.

Na kraju 43. minute Japan je proslavio gol Maede. Sudija je išao da pogleda VAR i nakon konsultacija ga priznao. Hrvatska je primila gol kakav ne bi smjela primiti, ali su bili smušeni u odbrani.

U 56. Hrvatska je konačno došla do izjednačenja. Lovren je ubaco s desne strane, a Perišić glavom postigao šesti gol na Svjetskim prvenstvima i izjednačio se sa Šukerom.

Kakva je to intervencija bila Honde!!! Modrić je u 63. šutirao u rašlje sa ivice kaznanog prostora, a golman Japana se izvio koliko je mogao i loptu izbacio u korner.

Rezervista Budimir nenadano se našao u prilici i u 66. minuti glavom pucao tik pored lijeve stative gola Japana.

U 76. i 77. minuti fanstastične dvije prilike za Hrvatsku. Peričić je išao sam na gol, ali ga je jedan igrač Japana sustigao i blikoirao šut, a onda nakon kornera, Budimiru je neko s noge skinuo loptu na desetak metara od gola. Japan sada ima dosta sreće.

Regularnih 90 minuta završeno je 1:1, igrat će se prvi produžeci na ovogodišnjem SP.

U 97. minuti zanimljiva odluka Zlatka Dalića, izbacio je iz igre i Modrića i Kovačića, najveće zvijezde “Vatrenih”.

Pritisak Japana na kraju prvog produžetka. Imali su sjajan šut sa distance i nekoliko odličnih ubačaja.

Dalić nastavlja s nevjerovatnim izmjenama, maloprije je ubacio Budimira pa ga je izvadio pred početak drugog produžetka. Izašao je i Perišić, a ušao Livaja.

U posljednjim trenucima drugog produžetka Hrvatska je agilnija i konkretnija.

Kakva prilika za Majera u 121. minuti, ali nije bio dovoljno precizan sa 18 metara.

NAJAVA MEČA

Zlatko Dalić, selektor fudbalske reprezenatacije Hrvatske, uoči Mundijala priželjkivao je Japan u osmini finala. Takva želja bila je u domenu spekulativne fantastike, jer je Japan bio u grupi sa Njemačkom i Španijom, pa ih niko nije vidio u drugom krugu.

Iako je na kraju dobio protivnika po želji, Dalić mora biti svjestan da plavi samuraji nisu zalutali u osminu finala, dobili su i Njemačku i Španiju sa po 2:1, tako da su dokazali da znaju igrati protiv favorita. A da toga i jeste svjestan potrvdio je izjavom uoči meča:

“Osmorica igrača igraju im u Bundesligi, to je velika stvar. Ti igrači imaju visoke ciljeve i jako nas dobro poznaju. Mi to poštujemo, ali imamo igrače koji poznaju njih i imat ćemo i mi informacije. Sigurni smo da će biti spremni za Hrvatsku”, rekao je Dalić.

Hrvatska je favorit i prema kladionicama. Koeficijent za pobjedu vatrenih u 90 minuta je oko 2.20, dok je na njihov prolaz ponuđen koeficijent 1.60. Za pobjedu Japana u 90 minuta koeficijent je 4.00, dok je na prolaz samuraja 2.70.

Hrvatska u meč ulazi sa dvije izmjene, Borna Sosa nije bio spreman, pa će njegovo mjesto zauzeti Barišić, a Dalić je dao prednost Bruni Petkoviću ispred Marka Livaje.

Ritsu Doan, junak utakmica protiv Njemačke i Španije, koji je unio prekret kao džoker sa klupe, ovog puta starta od prve minute. U sastavu nema Ao Tanake, koji je postigao pobjedniči gol protiv Španijem. Umjesto njega na terenu će biti defanzivnije orijetnirani Endo.

Japan će igrati u formaciji 3-4-3: Gonda – Tomiyasu, Yoshida, Taniguchi – J.Ito, Endo, Morita, Nagatomo – Doan, Maeda, Kamada.

Dalić se odlučio za 4-3-3:Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Barišić – Modrić, Brozović, Kovačić – Kramarić, Petković, Perišić

Japan i Hrvatska susreli su se u grupnoj fazi Svjetskog prvenstva u Francuskoj 1998. godine, a vatreni su tada bili bolji rezultatom 1:0.