"Orlovi" rano lete kući: Švicarska ponovo jača od Srbije, Kamerun savladao Brazil

Fudbalska reprezentacija Švicarske slavila je protiv Srbije 3:2 i plasirala se u osminu finala SP.

Tako su Švicarci ponovili uspjeh od prije četiri godine, kada su pobijedili upravo Srbiju u posljednjem meču grupne faze.

Tada su utakmicu obilježile sporne odluke sudije Felixa Bricha, kao i provokacije novog/starog rivala, zbog čega je ta utakmica ostala duboko urezana u sjećanju srpske fudbalske javnosti.

Večeras, Srbija je morala pobijediti bilo kojom razlikom, mešutim odbrana je bila suviše porozna da bi napravili tako nešto. U drugom susretu Kamerun je iznenađujuće savladao Brazil golom Aboubakara iz 93. minute. Isti igrač dobio je crveni karton minutu poslije.

Švicarska će tako na Portugal, a Brazil na Južnu Koreju.

SASTAVI

Srbija: Milinković-Savić, Milneković, Pavlović, Veljković, Živković, Lukić, S. Milinković-Savić,  Tadić, Kostić, Vlahović, Mitrović.

Švicarska: Kobel, Akanji, Embolo, Freuler, Rodriguez, Schar, Shaqiri, Sow, Vargas, Widmer, Xhaka.

Selektor Brazila Tite za susret s Kamerunom promijenio je sastav u odnosu na prethodne dvije utakmice.

TOK MEČA

Kraj. Ponovo je Švicarska bila pametnija i uspješnija od Srbije.

94′ Nervoza je dostigla vrhunac. Malo je nedostajalo da se pobiju svi međusobno.

88′ Srbija napada, ali je bezidejna. Ovako će prije Švicarska zabiti još jedan…

66′ Varnice na terenu. Igrači su vrlo nervozni.

55′ Sergej Milinković-Savić imao je izglednu priliku, ali Švicarci su izbacili loptu daleko od gola.

48′ Embolo je bio sam, dodao do Shaqirija, proslijedio do Freulera koji zabija za 3:2. Fantastična akcija i novo vodstvo Švicaraca.

Poluvrijeme na obje utakmice, u drugom susretu između Brazila i Švicarske je 0:0.

44′ Odbrana reprezentacije Srbije ponovo je bila dezorganizovana, a Embolo je odlično iskoristio ubacivanje s desne strane i sa tri metra zatresao mrežu za 2:2.

37′ Dobra prilika i šut za Švicarsku ali se Strahinja Pavlović bacio životom na loptu.

35′ Erupcija oduševljenja među “Orlovima”. Vlahović je z drugog dodira na utakmici i vrlo nezgodne pozicije zabio za 2:1. Odlično se snašao.

26′ Samo veliki majstori mogu pogoditi kao što je sada Mitrović. Nevjerovatno precizno ubacio je Tadić, a napadač Srbije glavom s desetak metara filigranski precizno lptu proslijedio u mrežu za 1:1.

20′ Shaqiri je ponovo, kao i 2018. zatresao mrežu Srbije. Na odbijenu loptu je natrčao a lopta je od nekoga u bloku otišla iza leđa MJilinković-Savića. Švicarska vodi 1:0.

16′ Odlična akcija Srbije, Pavlović je na kraju izborio samo korner.

11′ Živković sa 20 metara lijevom nogom uzdrmao stativu. Malo je nedostajalo da “Orlovi” povedu.

5′ Milenković je dobro pucao glavom nakon kornera.

U 20. sekundi Švicarska je protiv Srbije imala odličnu priliku preko Emboloa, Milinković-Savić u dva navrata fantastično je odbranio.