KATAR 2022 / Grupa F: Bruka i sramota Romelua Lukakua, Maroko prvi, Belgija ide kući

Hrvatska i Belgija u utakmici 3. kola skupine F na Svjetskom prvenstvu odlučivali su o putniku u osminu finala. Bilo je 0:0, uz četiri nevjerovatna promašaja Romelu Lukakua.

Nakon remija (0:0) protiv Maroka i pobjede (4:1) protiv Kanade, hrvatska reprezentacija je mogla osvojiti grupu, proći u osminu finala kao drugoplasirana u njoj, ali i ispasti.

Belgijski izbornik Roberto Martinez izrotirao je sastav za ovu utakmicu. U odnosu na poraz protiv Maroka (2:0) u sastavu nema Thorgana Hazarda, Andrea Onane, Michyja Batshuayija i Edena Hazarda. Novi igrači u sastavu Belgije su Leander Dendocker, Leonardo Trossard, Dries Mertens i Yannick Carrasco.

Hrvatska (4-3-3): Livaković; Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa; Brozović, Modrić, Kovačić; Kramarić, Perišić, Livaja

Belgija (3-4-2-1): Courtois; Castagne, Alderweireld, Vertonghen; Meunier, Witsel, Dendoncker, Carrasco; Trossard, De Bruyne; Mertens

U drugom meču sastaju se Maroko i otpisana Kanada, a pobjedom od 2:1 Maroko je na kraju završio kao prvoplasirani.

TOK MEČEVA

Već u petoj minuti Borjan je poklonio gol Maroku. Strijelac je bio Hakim Ziyech.

U 14. minuti Belgija je imala sjajnu šansu, De Bruyne je odlično uposlio Mertensa, ali je ovaj pucao preko gola.

Već minutu poslije Taylor je dosudio penal za Hrvatsku, ali je on poništen nakon što je VAR ustanovio prethodni ofsajd.

U 23. minuti Maroko je udvostručio vodstvo, stijelac je bio En-Nesyri.

Kanada je uspjela smanjiti rezultat u 41. minuti preko Aguerda.

Prema rezultatima na poluvremenu Maroko ide u osminu finala kao prvoplasirani tim u grupi, Hrvatska je druga, a Belgija ispada.

U drugom poluvremenu Hrvatska je mnogo konkretnija, iako bi trebalo da je obrnuto. U 53. i 54. odlične prilike imali su Brozović i Modrić. Sjajno su pucali s vrha šesnaesterca, ali odlično je odbranio golman Belgije.

Šest-sedam minuta poslije na drugoj strani je dvje odlične prilike imao Lukaku, tačnije začuđujuće je šta je promašio…

I u 86. minuti Lukaku se nije proslavio, tačnije obrukao se. Promašio je gol sa dva-tri metra, da bi u sudijskoj nadoknadi uradio nešto zbog čega bi sraajevski mahalci od svog trenera samio tražili da iozbaci iz igre. S metar je uspio fuliti gol!