KATAR 2022 / Messi je ostvario san, Argentinci su prvaci svijeta

Nevjerovatnu utakmicu su odigrali Francuzi i Argentinci u finalu Mundijala u Kataru večeras.

Nakon 120 minuta utakmice i penala trofej je završio u rukama Argentinaca koji su bili staloženiji u penal seriji i slavili s 4:2, nakon što je u 120 minuta bilo 3:3.

Poveli su “Gaučosi” ekspresno 2:0 golovima Messija iz sumnjivog penala i Di Marije u 23. i 36. minuti. Potom se Francuzi u finišu regularnog dijela, golovima Mbappea u 80. iz penala i u 81. minuti vraćaju na 2:2.

Produžeci su donijeli dva gola, prvo je Messi pogodio u 109., a potom Mbappe iz novog penala u 118. minuti za konačnih 3:3.

U penal seriji jače živce i više sreće imali su Argentinci i na kraju slavili za svoju treću titulu prvaka svijeta.

TOK UTAKMICE

4:2 – Montiel pogađa! Argentina je prvak svijeta!

3:2 – Smanjuje Kolo Muani!

3:1 – Paredes pogađa za Argentinu!

2:1 – Tchouameni promašuje, Argentina blizu naslova.

2:1 – Vodi Argentina, pogodio je Dybala.

1:1 – Coman promašuje, brani mu Martinez!

1:1 – Siguran je i Messi!

1:0 – Pogađa Mbappe.

POČINJE PENAL SERIJA

120. – Kraj. penali će odlučiti prvaka svijeta.

118. – GOOOOL!! Mbappe s bijele tačke postiže svoj treći gol danas!

116. – Penal za Francusku! Nevjerovatan meč!

109. – GOOOOL!!! Messi pogađa za 3:2, Argentina je pred naslovom prvaka. Nakon jedne akcije Messi je pokupio odbijenu loptu i poslao je iza linije gola Francuza koji su loptu izbili, ali kasno. Njegov sedmi gol na SP-u.

106. – Počeo je i drugi produžetak.

105. – Kraj prvog produžetka.

105. – Martinez je mogao biti heroj nacije, ali promašuje.

98. – Nervozna utakmica sada. Ne otvaraju se previše ni jedni ni drugi.

90. – Počeli su produžeci u finalu SP-a u Kataru.

90+8. – Kraj. Gledat ćemo produžetke.

90+7. – Messi sjajno šutira, ali Loris brani njegov udarac. Velika prilika za “Gaučose”.

90+4. – Velika gužva pred golom Argentinaca, umalo da Francuzi preokrenu.

90. – Osam minuta sudijske nadoknade.

88. – Ulazimo u finiš meča, čini se da imamo nove produžetke.

82. – GOOOOL!!! Ponovo Mbappe, pogađa za poravnanje! Asistirao mu je Thuram.

80. – GOOOOOL!!!! Mbappe pogađa s bijele tačke za 2:1!

78. – PENAL ZA FRANCUZE!

75. – Sve više sitnih faulova na terenu. Nervoza je i više nego očita.

65. – Pokušavaju Francuzi preko lijeve strane uglavnom da probiju odbranu Argentine, ali zasad bez uspjeha.

55. – I dalje Argentinci čvrsto drže vodstvo, sve su bliži naslovu prvaka.

46. – Nastavljena je utakmica, očekuje se napad Francuza u nastavku.

45+7. – Kraj prvog dijela. Argentina ima sigurno vodstvo.

40. – Ulazimo u finiš prvog poluvremena. Na terenu Lusaila postoji samo jedna ekipa – Argentina. Francuzi se ne mogu sastaviti na terenu.

36. – GOOOOOL!!! Di Maria trese mrežu aktuelnih prvaka za 2:0, Argentinci pred ostvarenjem sna.

30. – I nakon pogotka Argentinci su nastavili s napadima.

23. – GOOOOOOL!!! Messi je siguran s bijele tačke za ludilo na tribinama među navijačima Argentine!

20. – PENAL ZA ARGENTINU! Dosta sumnjiva odluka sudije, jer kontakt jedva da je i postojao.

16. – Argentina je bolji tim, Di Maria je sad imao šansu, ali je šutirao visoko preko gola.

10. – Messi i društvo očito su čvrsto odlučili da u ovom finalu što prije postignu pogodak s obzirom na to da ne posustaju u napadima prema golu protivnika.

5. – Obje ekipe su dosad pokazale da vole imati posjed lopte, ali i igrati na ivici faula. Poljskog sudiju Marciniaka sigurno očekuje mnogo posla danas. Argentinci od 1. minute krenuli ofanzivno prema golu Francuza.

1. – Počelo je finale na stadionu Lusail.

Zanimljiv podatak se veže i za Messijevog kolegu Thiaga Almadu koji je na klupi. Naime, on bi danas mogao ispisati historiju MLS-a jer bi mogao postati prvi igrač američke fudbalske ligekoji će nastupiti u finalu jednog Svjetskog prvenstva.

Sat vremena prije početka meča održana je ceremonija zatvaranja Mundijala spektakularnim scenama na Lusailu uz izvođenje oficijelne himne SP-a.

Argentinci na titulu čekaju predugih 36 godina, prvaci su bili 1978., a osam godina kasnije slavili su i u Meksiku predvođeni Diegom Armandom Maradonom.

Na drugoj strani, Francuska je aktuelni prvak svijeta iz Rusije 2018. a ranije su 1998. na svom terenu osvojili svoj prvi naslov.

Poznati su i sastavi oba tima, a oni izgledaju ovako:

Inače, Marcos Acuna u timu Argentine se povrijedio pred utakmicu i morao ga je zamijeniti Nicolas Tagliafico.

Dosad su samo dvije ekipe uspjele odbraniti naslov prvak i to Italija (1934. i 1938.) i Brazil (1958. i 1962.).

Posebno će biti zanimljivo pratiti duel dva najbolja igrača u Kataru, Messija i Mbappea.

Obojica su do sada postigli pet golova, s tim da Messi ima tri asistencije, jednu više od Francuza.

Podsjećanja radi, u polufinalnom susretu Francusku je čekao Maroko, najprijatnije iznenađenje Svjetskog prvenstva u Kataru, koji je prethodno eliminisao Španiju i Portugal. Izabranici Didiera Deschampsa su ozbiljno shvatili rivala u polufinalu i slavili sa 2:0 te došli nadomak odbrane naslova svjetskog šampiona.

U polufinala Argentince je čekala srebrna Hrvatska iz Rusije 2018. godine. Argentinci su odigrali sjajnu utakmicu, te slavili s 3:0.

Messi je tako stigao na korak od jedinog pehara koji mu nedostaje u karijeri.

Što se tiče međusobnih duela ova dva tima Argentina i Francuska su do sada igrale tri puta na svjetskim prvenstvima.

Argentina je pobijedila u prva dva susreta 1930. i 1978., dok je Francuska izbacila Argentinu sa Svjetskog prvenstva 2018. u osmini finala.

Prvaci Svjetskog prvenstva u Kataru zaradit će 42 miliona dolara.

Tim koji izgubi dobit će 30 miliona dolara iz FIFA nagradnog fonda od 440 miliona dolara.