Iz izvora bliskih čelnicima krovne kuće fudbala već se uveliko razmišlja o izgradnji modernog stadiona koji će zadovoljavati sve uslove kategorije UEFA-e.
Naime, ukoliko se krene sa izgradnjom, nacionalni stadion će biti u Sarajevu. Oko eventualne lokacije se još uvijek razgovara. Prije nekoliko godina, načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić ponudio je besplatno zemljište u Halilovićima, dok se o lokaciji razgovaralo i na nedavno održanom sastanku sa načelnikom Općine Centar, Srđanom Mandićem, pišu sportske.ba.
Kako saznajemo, ukupna vrijednost projekta bila bi oko 30 miliona eura, a dio bi se finansirao od UEFA fondova, dok bi se za pokrivanje kompletne finansijske konstrukcije NS BiH obratio predstavnicima svih nivoa vlasti u BiH.
Nacionalni stadion ili obnova postojećih
Prije nego se projekat predstavi javnosti, u savezu se još uvijek razmišlja o nekoliko opcija, odnosno da li će se krenuti sa izgradnjom novog stadiona ili velikom rekonstrukcijom postojećih stadiona u BiH.
Kako saznajemo, jedna od ideja koja je na stolu je da se krene u veliki projekat obnove postojećih stadiona, pa bi tako u veliku obnovu odnosno dodatniu gradnju najprije krenuli Grbavica, Bilino Polje, Tušanj, Arena Rođeni te stadion Pod Bijelim Brijegom.
– Cilj je da se javnosti predstavi ozbiljan plan koji uključuje dogradnju kompletnog stadiona Grbavica u nivou sa istočnom i sjevernom tribinom gdje bi zaokružili jednu cjelinu, dodatno modernizovali stadion, uradili kompletnu novu fasadnu masku stadiona. Na Bilinom Polju bi pokrili istočnu, sjevernu i južnu tribinu te bi kompletan stadion sa novim krovom dobio i novu fasadnu masku. Osim ta dva stadiona, težili bi završetku stadiona Veleža sa izgradnjom još jedne tribine te pokrivanjem kompletnog stadiona. U Zrinjskom već imaju plan izgradnje istočne tribine i rekonstrukcije postojeće pa bi to svakako bio dio projekta. Ukoliko se savez odluči za ovaj projekat, krenuli bi i u završetak izgradnje stadiona u Tuzli, južne tribine u Banja Luci i pokrivanje zapadne tribine stadiona Borca, – kazao je izvor iz NS/FS BiH te dodao:




– Mislim da je druga opcija puno bolja i realnija, jer bi time napredovala i Premijer liga BiH. Dobili bi smo nekoliko novih i modernih stadiona što bi itekako značilo za razvoj fudbala u BiH.
Ukoliko se NS BiH odluči za drugi projekat, odnosno obnovu postojećih stadiona, projekat bi bio predstavljen kako lokalnim, kantonalnim, tako i entitetskim nivioima vlasti u BiH. Vrijednog kompletnog projekta uz podršku svih nivoa vlasti bila bi između 100 i 150 miliona KM.
Pored gore nabrojanih, cilj je da se rekonstruiraju i izgrade stadioni u Širokom Brijegu, Posušju, Bihaću, Bijeljini, Prijedoru, Doboju, Konjicu, Kaknju, Gradačcu, Srebreniku, Čapljini, Gračanici, Goraždu, Tešnju…
– Ovo bi bio veliki projekat od kojih bi najprije očekivali pomoć entitetskih vlasti. Prioritet je svakako izgradnja modernih stadiona u centrima kao što su Sarajevo, Tuzla, Mostar, Banja Luka…,odnosno stadioni klubova koji igraju Premijer ligu. Osim toga, itekako bi sa određenim dijelom pomogli i manje gradove, zavisno od toga koliko bi njihove lokalne vlasti bile spremne učestvovati u projektu.
Nakon izgradnje hibridnih terena, nema sumnje da bi ovakav projekat za Bosnu i Hercegovinu uistinu bio historijski, a o dugoročnim benefitima, ne moramo mnogo ni govoriti. Predstavnici vlasti definitivno bi morali iskazati spremnost za učešće u ovom projektu.