HISTORIJSKI TRENUTAK Pehar Svjetskog prvenstva je u rukama Messija (FOTO+VIDEO)

Najvrijedniji fudbalski trofej na planeti, pehar Svjetskog fudbalskog prvenstva završio je, mnogi će reći, konačno u rukama Lionela Messija i njegovih Argentinaca.

Originalan primjerak trofeja Svjetskog prvenstva, koji inače ostaje kod FIFA-e, tradicionalno ide u ruke pobjedničkom timu tokom ceremonije dodjele nagrada.

Napravljen je od 18-karatnog zlata. Pehar je dug 38 centimetara, a težak 6,2 kilograma.

Podsjetimo, popularni “Gaučosi” su bili staloženiji u večerašnjoj penal seriji i slavili s 4:2, nakon što je u 120 minuta uzbudljivog meča bilo 3:3.

Poveli su “Gaučosi” ekspresno 2:0 golovima Messija iz sumnjivog penala i Di Marije u 23. i 36. minuti. Potom se Francuzi u finišu regularnog dijela, golovima Mbappea u 80. iz penala i u 81. minuti vraćaju na 2:2.

Produžeci su donijeli dva gola, prvo je Messi pogodio u 109., a potom Mbappe iz novog penala u 118. minuti za konačnih 3:3, pa se otišlo u penale gdje je odlučujući gol za Argentinu postigao Montiel.

Najboljem igraču Francuske Mbappeu utjeha može odnekle biti titula najboljeg strijelca na Mundijalu na kojem je zabio osam golova.