GRUPA D Francuska autogolom pobijedila Austriju

Reprezentacija Francuske savladala je Austriju sa minimalnih 1:0 i osvojili prve bodove u prvoj utakmici grupne faze.

Francuzi jesu diktirali tempo meča u većem dijelu utakmice, no nisu uspijevali kapitalizirati na stvorenim šansama.

Popularni Tricolori su apsolutno dominirali do 20. minute, ali su austrijanci, uprkos pritisku protivnika uspjeli izbalansirati igru. Čak su Austrijanci mogli do vodećeg pogotka u 36. minuti, zaprijetio je Gregoritsch koji je izašao sam na Maignana nakon sjajnog proigravanja Sabitzera, no vratar Milana je sjajno intervenisao.

Samo dva minuta kasnije, Francuska je povela. Mbappe se izvukao na desnu stranu, centrirao sa osnovne linije, a Maximilan Wober je glavom poslao loptu na svoju mrežu.

Pred sami kraj poluvremena još jednom je Mbappe napravio pometnju pred golom Austrije. Griezmann je poslao sjajnu loptu u dubinu za Mbappea koji je utrčao za leđa obrane i istrčao na vratara Pentza, no nije uspio na željeni način primiti loptu.

Slično je bilo i početkom drugog poluvremena, kada je Francuz ponovo istrčao pred golmana, ali je i ovaj put bio neprecizan.

Austrija je, uprkos nedostatku jasnih šansi za gol sve više preuzimala posjed i napadala odbranu Francuske. Kulminiralo je to u 79. minuti. Konrad Laimer je sjajno gurnuo loptu u šesnaesterac za Baumgartnera, no dodavanje je bilo malo prebrzo.

Baumgartner je klizećim startom pokušao doći do lopte prije vratara Maignana, a završilo je jakim sudarom zbog kojeg je Austrijanac zaradio žuti karton.

U okviru drugog kola Francuska će odmjeriti snage s Nizozemskom 21. juna dok će istog dana Austrija odigrati meč s Poljskom.