Sport

Golden State Warriorsi novi NBA prvaci, Curry MVP finala

Golden State Warriorsi novi su NBA prvaci! U šestoj utakmici finala u Bostonu su pobijedili domaće Celticse 103:90 i okončali finalnu seriju omjerom 4:2. Warriorsi su četvrtim naslovom u osam godina i sedmim u istoriji postalli treća najuspješnija NBA franšiza nakon upravo Bostona i LA Lakersa, koji imaju po 17 titula.

Do pobjede u Bostonu Warriorse je predvodio Stephen Curry s 34 poena, sedam skokova i sedam asistencija te je prvi put u karijeri proglašen MVP-jem finala, nakon što su kod prva tri naslova tu nagradu dobili Andre Iguodala i dvaput Kevin Durant.

“Tako sam ponosan na našu ekipu. Na početku sezone niko nije mislio da ćemo biti ovdje osim nas na terenu”, rekao je emotivni Curry nakon pobjede.

Andrew Wiggins ubacio je 18, Jordan Poole 15 poena, a Celticse je s 34 prevodio Jaylen Brown, dok je njihov superstar Jayson Tatum odigrao još jednu lošu utakmicu s 13 poena (šu 6/18) i pet izgubljenih lopti, čime je doigravanje završio s okruglih 100, najviše u NBA istoriji.

Boston je odlično otvorio utakmicu i poveo 12:2, ali Warriorsi su brzo preuzeli kontrolu i već prije poluvremena otišli na 20 razlike. Celticsi se u nastavku nisu približili na manje od osam poena zaostatka te su treću utakmicu zaredom ostali ispod 100 koševa.

Kao i u prethodna tri finalna poraza, Celticse su koštale nesmotreno izgubljene lopte, kojih su imali čak 22. Nisu znali kontrolisati loptu, nisu znali zagraditi skok i dopustili su Warriorsima 15 ofanzivnih, što je rezultiralo s 12 šuteva viška Golden State nije odigrao toliko impresivnu utakmicu koliko su Celticsi pobijedili sami sebe.

A Warriorsi su to znali iskoristiti te su se nakon dvije turobne godine prožete povredama i pomlađivanjem šampionske generacije, vratili tamo gdje su stali. Curry, Kley Thompson, Draymond Green i Andre Iguodala osvojili su svoj četvrti naslov prvaka i izjednačili se s LeBronom Jamesom. Trener Steve Kerr došao je pak do devetog prstena, četvrtog kao trener, nakon pet igračkih.