Fudbal

Generalni sekretar FSBiH Adnan Džemidžić govorio za Bosnainfo o uvođenju VAR-a, obuci VAR timova, (ne)uslovima na bh. stadionima...

Da li će to mnogo pomoći ili ne bh. fudbalu da izađe iz dubioze u kojoj se nalazi iz godine u godinu i da li će se koristiti na ispravan način, ne možemo tvrditi, ali da je potrebno - potrebno je.

FOTO: FSBIH
FOTO: FSBIH

Premijer liga BiH, ili po novom WWIN liga, dobit će VAR tehnologiju u sezoni 2024/25., koja bi trebala da pomogne u suđenju na utakmicama suđenju koje je kod nas priča za sebe i koje nije dobro već godinama, i što je najgore, koje se kao takvo sprovodi često namjerno, a ne slučajno.

U modernom evropskom i svjetskom fudbalu već odavno uvedeni Video Assistant Referee (VAR) razotkrio je hiljade sumnjivih situacija i tako spriječio potencijalne fudbalske skandale, a to se od njega očekuje i u BiH.

Obuka osoblja

Veliki je to projekat i veoma skup, od nabavke opreme, tehničke podrške i sve to u kooperaciji sa tv kućom koja prenosi utakmice, pa do obuke tehničkog osoblja, VAR sudija, pronalska i oprema VAR soba na stadionima ili možda na nekoj drugoj lokaciji s obzirom na kakvim često “nefudbalskim” stadiona igraju neke naše ekipe.

Pročitajte još

Generalni sekretar FSBiH Adnan Džemidžić upoznao nas je malo bolje s detaljima oko projekta uvođenja VAR-a na premijerligaške terene, kao i o obuci timova kojih će, ističe, biti više.

– Obuka mora biti za sve one koji će biti poslužioci VAR sistema, bit će formirani timovi od kojih će svaki biti zaslužan za određeni proces prilikom praćenja utakmica. Svi će proći kompletnu obuku, a nama je u interesu da svi koji prođu tu obuku budu upravo oni koji će i najbolje odgovoriti zadacima. Nije samo u pitanju to kako će se sistem podići nego i kako će se sistem kontrolisati. To je najbitnije u ovom momentu, kaže Džemidžić.

O saradnji VAR timova i TV operatera koji prenosi premijerligaške mečeve (to trenutno u BiH radi Arena), Džemidžić kaže:

– Logičan je slijed da će onaj s kim je Savez potpisao ugovor raditi kooperaciju po pitanju VAR-a jer je ovo zaista visoko sofisticirana tehnologija. Oni će nama biti potpuna podrška u ovom projektu, bez njih ne bi mogli ovo ni raditi. Radit ćemo paralelno, i jedni i drugi, kaže naš sagovornik.

Uslovi ili bolje reći neuslovi na većini naših fudbalskih stadiona posebna su misija za sve one koji će raditi na realizaciji ovog projekta, jer sjetimo se da je problema bilo kad su se trebale postaviti više od 2 kamere na neki stadion, a kamoli kada se bude montirao VAR sistem odnosno njegove kamere.

Jedno je ponuda, a drugo realizacija

Postoje stadioni na kojima su obezbijeđene VAR sobe iz kojih se asistira glavnom sudiji na terenu, a postoje i varijante kada stadion nema uslove da obezbijedi poseban prostor za VAR tim pa se to radi s neke druge lokacije.

Pročitajte još

– Tehnički je to vrlo složen posao, u ovom momentu mi zapravo još je znamo šta će nam ponuditi kao rješenje oni koji će uvoditi VAR na stadione. U narednih 15 do 20 dana bit će poznata varijanta koja nam najviše bude odgovarala odnosno po kojoj će FSBiH imati najbolje uslove da pokrije sve što se dešava na terenu. Radimo ono što će biti najbolje rješenje. Na svim stadionima nije ista infrastruktura. Jedno je kada vi dobijete ponudu kako bi to trebalo da izgleda, a drugo je kada se to počne realizovati na terenu. Na primjer, pozicioniranje kamera nije najbolje na nekim stadionima, rekao nam je Džemidžić.

Što se tiče finansijskih troškova na uvođenju VAR-a, naš sagovornik kaže:

– FSBiH uvijek radi na tome da izvuče najbolje što može iz određenih FIFA/UEFA projekata pa smo tako uradili i ovog puta. Sami ovo sve ne bi mogli tako da ćemo da iskoristimo projekte i FIFA-e i UEFA-e, kao kad smo i uvodili hibridne terene na premijerligaške stadione, zaključio je Džemidžić.