Clarke je prije prvenstva u Sjevernoj Americi potpisao novi ugovor do 2030. godine, ali je odlučio napustiti funkciju nakon što je postalo jasno da se Škotska neće plasirati među 32 najbolje ekipe kao jedna od najbolje rangiranih trećeplasiranih selekcija.
Škotska je u grupnoj fazi poražena od Maroka i Brazila, dok je jedinu pobjedu ostvarila protiv Haitija rezultatom 1:0.
Šezdesetdvogodišnji Clarke vodio je reprezentaciju na tri velika takmičenja, uključujući evropska prvenstva 2021. i 2024. godine, čime je postao jedan od najuspješnijih selektora u historiji škotskog nacionalnog tima. Na funkciji je proveo sedam godina.
U otvorenom pismu navijačima Clarke je naveo da mu je najemotivniji dio oproštaja vezan za igrače, piše Independent. Bez njih ne bismo imali nijednu od uspomena koje smo stvorili od 2019. godine do danas. Oni zaslužuju sve pohvale i priznanja koja dobijaju i zaista je bila čast biti njihov selektor. Hvala vam što ste me prihvatili i sretno mom nasljedniku – poručio je Clarke.
Nastup Škotske na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu bio je prvi za tu selekciju na završnici Mundijala od 1998. godine, ali je reprezentacija imala zahtjevnu grupu.
Prema navodima britanskih medija, igračima je u subotu u bazi u Charlotteu saopćeno da je reprezentacija eliminirana, nakon što je pobjeda Hrvatske nad Ganom potvrdila da Škotska ne može proći dalje.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.