Fudbal

Ovo je najgora ekipa Svjetskog prvenstva

Tunis je završio nastup na Svjetskom prvenstvu na način koji će navijači što prije htjeti zaboraviti.

FOTO: EPA/AMY KONTRAS
FOTO: EPA/AMY KONTRAS

Reprezentacija je ispala već nakon grupne faze, izgubila sve tri utakmice, zabila samo dva gola i pritom usred turnira smijenila selektora.

Kao da to nije dovoljno, Tunis je turnir završio s gol-razlikom -10, čime je ušao u neslavno društvo. Postao je tek deseta reprezentacija u historiji Svjetskih prvenstava koja je takmičenje završila s dvoznamenkastim minusom u gol-razlici.

Prije Tunisa to su napravili Južna Koreja 1954. s -16, Zair 1974. s -14, Haiti 1974. i Salvador 1982. s -12, Saudijska Arabija 2002. s -12, Sjeverna Koreja 2010. s -11 te Grčka 1954., Meksiko 1978. i Novi Zeland 1982. s -10, prenosi Opta.

Sada se tom popisu pridružio i Tunis.

Ukupna slika turnira bila je porazna: Tri utakmice, tri poraza, samo dva postignuta pogotka i odbrana koja se potpuno raspala. Smjena selektora usred takmičenja dodatno je naglasila haos oko ekipe koja nijednog trenutka nije izgledala spremno za nivo Svjetskog prvenstva.

Tunis je u grupu ušao s nadom da može biti neugodan protivnik, ali završio je kao jedna od najslabijih reprezentacija turnira. Rezultatski, statistički i dojmom, ovo je bio nastup za zaborav.

U konkurenciji svih reprezentacija na Mundijalu, teško je pobjeći zaključku: Tunis je najgora ekipa ovog Svjetskog prvenstva.