Zvijezda je predstavila devet novih fudbalera, koju većinom čine imena koja su ostavila velikog traga na prvoligaškoj sceni čime je tim iz Gradačca pokazao da ima velike ciljeve.
Jedan od glavnih na ovome projektu je i novi sportski direktor Zvijezde, a to je nekadašnji reprezentativac BiH, Marko Topić koji se u razgovoru za MeridiansportBH dotakao novopridošlih fudbalera od kojih ima velika očekivanja, a takođe je sa puno poštovanja govorio i o mladim momcima koji su ostali u ovome timu.
“Cilj je bio da ostanu momci iz Gradačca koji su tu rođeni i iz okoline. Napravili smo presjek, gdje je ostalo njih šestorica/sedmorica sa kojima smo produžili ugovor i podigli platu za 30/40 odsto nego što su do sada zarađivali kao neku nagradu. Očekujemo da još dvojica potpišu u narednim danima. Što se tiče igrača koja su došla, mali Ćosić je stigao iz Gračanice. Tek ima 22 godine, a čovjek je maltene odigrao 75 utakmica u Prvoj ligi FBiH, a ima iskustva iz Premijer lige. Adebajo Temim koji je stigao iz Stupčanice je za mene jedan od najboljih pozicija šestice koje sam gledao u Prvoj ligi. Nije mi jasno da neko iz Premijer lige i uzeo takvog igrača. Presretan sam što je došao kod nas. Stigao je Vazda, šta imam da kažem o tom momku koji je proglašen najboljim igračem lige kada je Stupčanica osvojila ligu. On ima ogromno iskustvo. Dečko koji dolazi iz sportske porodice i koji je kulturno odgojen, koji je spreman da pomogne i uvijek je pomagao svima kroz karijeru mlađim igračima. Mehmedović je fudbaler koji na svakoj drugoj utakmici ako gledamo statistiku, a ja sam neko ko to gleda, zabija golove. Na 90 utakmica ima 50 i nešto pogodaka. Tako da mislim da to sve govori. Tražimo još par igrača, gledamo golmana, te desno krilo i još jednog veznog igrača i možda još jednog napadača. Uvijek su tu neki pregovori i razgovori aktuelni. Krenuli smo dobro, treba to sve sada posložiti i uklopiti. Normalno da treba malo strpljenja, da će nas Red Dragonsi podržati i da će dolaziti. Nadam se da će publika dolaziti u velikom broju. Kada dođu promjene nekom se sviđaju, a nekom ne” – započeo je opširno Topić za MeridiansportBH.
Nekadašnji fudbaler njemačkog Volfsburga je istakao da ovo što se radi u Gradačcu sigurno najljepša sportska priča u BiH, te se dotakao ambicija u godinama koje dolaze pred nama.
“Prvo ću reći što se tiče infrastrukture, ne što mislim nego uvjeravam da smo najbolja priča u BiH, možda u regionu. Jedan teren se pravi, te pomoćni teren se isto gradi. Radi se na VIP ložama sa restoranom. Pravimo nove kabine, što se tiče toga svega nenormalno je puno ulaganja. U novoj sezoni, od početka je program da se u tri godine ekipa ustabili i da na kraju u drugoj ili trećoj godini dođemo do Premijer lige. Ne igramo domaće utakmice u prvom dijelu prvenstva na svome terenu. Došli su novi trener, igrači, sportski direktor, Uprava. Puno je faktora koji će uticati na rezultate, jer nije isto igrati kući pred 3/4 hiljade ljudi ili pred par stotina ljudi domaće utakmice. Moji neki ciljevi da se ekipa ustabili u Prvoj ligi, sve od sredine tabele prema prvom mjestu će biti veliki uspjeh. Drugu sezonu pravimo ciljano za nešto više jer moramo dovoditi neke igrače koje ne bi doveli jer nemamo puno vremena da se posvetimo nekoj analizi” – kazao je nekadašnji Zmaj.
Ovo sve djeluje veliki finansijski poduhvat, međutim Topić je dodao da se radi sve u skladu sa mogućnostima koje imaju u klubu.
“Ne mogu da pričam o finansijama jer to nije moj posao. Niti hoću niti želim. Budžet je takav da možemo platiti da sigurno od par klubova iz ove lige platiti malo više. Znam koliko se kreću plate igrača. Nismo recimo kao što sam čuo da Stupčanica i TOŠK da najviše plaćaju, nismo na njihovom nivou, ali nismo ni skroz dole. Imamo normalan budžet, možemo da priuštimo ove igrače koje sam gore nabrojao i sigurno da oni nisu došli igrati za džabe i kikiriki. O sumama ne bih govorio” – naveo je on.
Nakon toga se osvrnuo i na sam kvalitet fudbala u BiH za koji smatra da se digao na viši nivo i da se nada da će doći do zajedničke Prve lige.
“Došlo je do poboljšanja kvaliteta u Premijer ligi jer se igra četvorokružni sistem. Imaš puno utakmica kao u Švajcarskoj u koju sam dobro upoznat. Normalno da je dosta veći kvalitet kada četiri puta igraš derbi protiv nekoga nego dva puta. Volio bih da dođe do zajedničke Prve lige da se ujedine da se kvalitet digne na još veći nivo. Došlo bi do još ulaganja, a to sam čuo da bi moglo da bude uskoro što bi dalo dodatni kvalitet” – istakao je nekada sjajni defanzivac.
Neizostavna tema je svakako bila i reprezentacija BiH za koju je on upisao 24 meča, a u fokusu je svakako meč sa Katarom. Naš sagovornik se nada da će Zmajevi biti ofanzivniji u odnosu na prethodna dva meča i doći do toliko željenog trijumfa.
“Svi se nadamo da ćemo pobijediti Katara. Vidjeli smo koliko ima iznenađenja na ovom prvenstvu da to nije normalno. Puno je ekipa kiksalo. Svako danas igra fudbal. Da će biti lagano, neće. Uzeli smo jedan bod protiv Kanade gdje su ljudi odmah počeli da kritikuju kako smo igrali defanzivno protiv Kanade što smo i vidjeli, defanzivno smo igrali protiv Švajcarke. Međutim, ako budemo tako igrali protiv Katara, neće biti dobro. Moramo probati da uspostavimo našu igru. Moramo biti ofanzivniji. Bolje je izgubiti kada igraš ofanzivno nego izgubiti kada igraš defanzivno. Barem znamo da smo pokušali. U ove dvije utakmice smo bili nekako svi 30 metara iza lopte. Uopšte naši igrači koji su ofanzivniji kao što su Bajraktarević i Alajbegović nisu mogli doći do izražaja pogotovo taj defanzivni pristup njima ne prija jer su napadački orijentisani. Nadam se da će se ekipa postaviti puno ofanzivnije i da idemo na sve ili ništa” – zaključio je Topić za MeridiansportBH.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.