Retrovizor

Filmofon u prošlost / American Beauty: Kao da sam se probudio iz kome nakon 20 godina

Filmofon u novom izdanju o filmu American Beauty

american beauty
FOTO: SCREENSHOT/AMERICAN BEAUTY
american beauty

Učenik je upitao učitelja može li postojati išta divnije od ljepote stvaranja. Učitelj je dugo šutio, a onda je odgovorio: “Da, doista postoji.” “Šta bi ovo uopće moglo biti?” upita učenik. Učitelj je odgovorio: “Vaša vlastita sadašnja svijest o čudima i ljepoti stvaranja.”

Lukava istina ove zen parabole u središtu je filma American Beauty, dobitnika pet Oscara 1999. uključujući i nagradu za najbolji film. Lester Burnham (dobitnik Oscara za najbolju mušku ulogu Kevin Spacey) je neuspješan 42-godišnjak koji živi sa svojom ambicioznom suprugom Carolyn (Annette Bening), agenticom za nekretnine, i svojom otuđenom i bijesnom kćerkom tinejdžericom Jane (Thora Birch). On je razočarenje i sramota za njih oboje. Sav njegov rad u magazinu je uzaludan, ne može komunicirati s kćerkom, a sa ženom se nije seksao godinama.

Ostale recenzije:

The Departed

Terminator

The Silence of the Lambs

Matrix

Scarface

Zatim, čudesno, katalizator Lesterove transformacije iz gotovo mrtve tužne vreće u oslobođenog čovjeka koji se ne boji izraziti svoje emocije dolazi u obliku Angele, plavokose tinejdžerice navijačice (Mena Suvari). Ona pobuđuje Lesterov libido i šalje njegov život u nalet promjena. Na poslu okreće ploču protiv menadžera koji ga sprema otpustiti i osmišljava paket isplate od 60.000 dolara. Kod kuće počinje vježbati s tegovima. Počinje raditi u fast foodu, dobiva novi auto i po prvi se put osjeća sretan što je živ. Otkriva da sada ima vremena uživati ​​u malim ljepotama koje su mu nedostajale.

Na površini, American Beauty je briljantno odglumljena i inventivna satira koju je napisao dobitnik Oscara Alan Ball i stilski režirao Sam Mendes, također dobitnik Oscara. Kao i film Election iz 1999., on ruši mnoge široko prihvaćene pretpostavke američkog sna.

american beauty
FOTO: SCREENSHOT/AMERICAN BEAUTY
american beauty

Filmaši su vrlo kritični prema ponižavanju tolikih dijelova modernog života — bezobrazluku predgrađa s njegovim obožavanjem posjeda, gluposti odijevanja za uspjeh, narcisoidnosti oblikovanja tijela u čiste strojeve, mitu o zavodljivoj plavuši, zastrašujuća sablast homofobije koja se predstavlja kao moralnost i očajnička potreba pojedinaca da se istaknu i budu viđeni kao posebni.

Na mnogo dubljoj razini, ovaj film predstavlja nam najneobičnijeg antijunaka koji je tihi i intenzivni svećenik ljepote. Ricky (Wes Bentley) se doseljava u susjednu kuću Burnhamovih sa svojim nasilnim i autoritarnim ocem pukovnikom Fittsom (Chris Cooper) i svojom gotovo katatoničnom majkom. Ovaj 18-godišnjak, koji je proveo dvije godine u mentalnoj ustanovi nakon što ga je otac uhvatio kako puši travu, sada dila drogu kako bi finansirao svoj hobi snimanja svijeta oko sebe. Sprijatelji se s Jane i izvlači njezinu unutarnju ljepotu. Odlučan je uvjeriti je da je “teško ostati ljut kad na svijetu ima toliko ljepote.”

U jednom od najfinijih trenutaka u filmu, Ricky pokazuje Jane svoj omiljeni video bijele plastične vrećice koja pleše na vjetru. Jednostavnost i dirljivost prizora je fascinantna. Da, živimo u čaroliji, a ipak nam puno toga nedostaje. Zašto? Možda zato što smo poput Angele, koja primjećuje: “Mislim da nema ništa gore nego biti običan.”

Uz malu Rickyjevu pomoć, Lesterov posljednji čin transformacije je da postane sljedbenik čuda. Zahvalnost ga uskrsava iz smrti u život. Možda će biti potrebno nekoliko gledanja filma American Beauty da se iskopa sva njena duhovna bogatstva. Na kraju, to bi vam moglo samo pomoći da preinačite svoje razumijevanje i uvažavanje ljepote u običnom.