Košarka

HISTORIJA JE ISPISANA Zmajevi bacili evropske prvake na koljena

Košarkaški Zmajevi danas u "Lanxess Areni" u Kelnu su savladali Sloveniju

Košarkaška reprezentacija BiH je savladala aktuelne evropske prvake selekciju Slovenije rezultatom 97:93.

Prva četvrtina pripala je Slovencima rezultatom 32-26, a ovaj period igre obilježila je dobra partija Robersona, kojem je dobro išao šut za tri poena, čime smo pravili egal na parketu. Potom je “proradio” i Džanan Musa, pa smo drugu četvrtinu uzeli u svoju korist rezultatom 20-23, pa se na poluvrijeme otišlo pri vodstvo Slovenije rezultatom 52-49.

U prvom poluvremenu najefikasniji u našoj reprezentaciji bio je Džanan Musa sa 16 ubačenih poena, Roberson je dodao 9, a Nurkić 8. Čančar se istakao kod Slovenaca sa 10 poena u prve dvije četvrtine.

Drugo poluvrijeme donijelo je nova uzbuđenja, treća četvrtina je bila itekako zanimljiva i bh. reprezentacija nije posustala u ovoj dionici kao protiv Njemačke. Dionica je završena pobjedom BiH rezultatom 21-23. U posljednju dionicu ušlo se sa minimalnom prednošću Slovenije od 73-72.

Bosna i Hercegovina je odigrala sjajno posljednju četvrtinu i slavila nevjerovatnu pobjedu nad apsolutnim favoritima rezultatom 89-93.

Najefikasniji u redovima Bosne i Hercegovine bio je Džanan Musa sa 22 poena, pratili su ga Roberson sa 23, Halilović 13, Nurkić 12…

Kod Slovenaca je Čančar ubacio čak 22 poena, Dončić 14, Dragić 20..

Tekstualni prenos utakmice pratite na portalu Bosnainfo.

40. Šest sekundi do kraja, BiH na pragu pobjede!

SASCHA STEINBACH/EPA

31. Amar Gegić pogađa trojku, Bosna vodi!

21. Počela je treća četvrtina

20. Robertson je sa zvukom sirene promašio trojku, Slovenci na poluvremenu vode 52:49.

19. Musa zabija trojku pa još dva poena.

19. Nastavlja se serija Slovenaca, zabio je Dončić.

19. Prekršaj nad Jusufom Nurkićem. Time out za Zmajeve.

18. Prepelič pogađa trojku za vodstvo Slovenaca 50:44.

18. Slovenci vraćaju vodstvo 47:44. Dončić ponovo pogađa nerezonski šut.

16. Musa pogađa iz kontre, BiH ponovo vodi

15. Sjajna serija Zmajeva od 8:0

14. Period dobre igre Slovanaca, koji odlaze na plus 8, a Bećiragić traži time out

1. Počela je utakmica

U prva dva kola grupne faze Zmajevi su zabilježili polovičan učinak, prvo su savladali Mađare (95:85), a potom i jučer ispustili dvocifrenu prednost protiv Nijemaca koji su na kraju upisali trijumf 92:82.

Sa druge strane. Slovenija je maksimalna u prva dva kola i apsolutni je favorit protiv selekcije BiH, a predvodit će je jedan od najboljih košarkaša današnjice Luka Dončić.

– Imamo super momke koji mogu igrati raznovrsne pozicije. Imamo puno igrača koje možemo mijenjati u odbrani na Dončiću, ali on nije sam. Tu su i Dragić, Tobey, Murić, Prepelić… – kaže o Slovencima bh. centar Jusuf Nurkić.

Ističe da su naši današnji protivnici fenomenalna ekipa koja je aktuelni prvak Evrope.

– Imamo respekt prema njima, ali mi možemo igrati sa svima, kao što se i vidjelo u zadnjih nekoliko utakmica – poručuje popularni Nurk.

Slovenski selektor Aleksander Sekulić kaže da je gledao Zmajeve u kvalifikacijama za Eurobasket i Mundobasket.

– Vidjeli smo da su veoma kvalitetna ekipa, koja je popunjena na svim pozicijama sa vrhunskim igračima. Imaju NBA igrača Nurkića koji je pokazao svoj kvalitet na dvije utakmice EP.

Imaju Musu koji je zasluženo potpisao za Real. Dokazao da vrijedi igrati u Euroligi.

Ostali igrači ih prate, igraju jako i tvrdo, te koriste svoje prednosti. Pobijedili su Francusku u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

U meč sa BiH morat ćemo da uđemo sa svim svojim arsenalom, ako želimo da pobijedimo”, rekao je Sekulić.

Slovenski reprezentativac Jaka Blažič smatra da će iz bh. selekcije najveća opasnost po koš Slovenije biti Nurkić i Musa.

– Oni su glavni u tom timu. Ostali ih prate. Mene je iznenadila hemija unutar njihovog tima. Igraju baš čvrstu odbranu i imaju samopouzdanje, sigurno neće biti lako. Jedan dobar test za nas na početku turnira – dodao je Blažič.