Fudbal

EURO 2024 Večeras u Njemačkoj starta evropski praznik fudbala, ovo su učesnici, grupe i satnice mečeva (FOTO)

Utakmicom između Njemačke i Škotske na Allianz Areni u Munchenu večeras od 21 sat starta jednomjesečni evropski praznik fudbala – EURO 2024.

FOTO: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
FOTO: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Muška populacija i dio ženske koja voli najvažniju sporednu stvar na planeti doći će na svoje u narednih mjesec dana i uživati u igrama najboljih evropskih fudbalera, ili bolje reći onih koji su uspjeli da bez povrede dočekaju ovu smotru.

Za one koji ne znaju, EURO se organizuje od 1960., a ovo aktuelno u Njemačkoj održavat će se od 14. juna do 14. jula.

U ovom „vodiču“ kroz takmičenje saznajte učesnike EP-a po grupama te satnice ove faze takmičenja kao i naše kratke prognoze za učesnike.

Tu su i odlični grafički prikazi koje smo preuzeli od kolega sa Anadolije.

GRUPA A

U grupi “A”, snage će odmjeriti s reprezentacije Njemačke, Škotske, Mađarske i Švicarske.

Njemačka u svojim vitrinama ima pehare od osvojena četiri Mundijala, te tri Evropska prvenstva i kao domaćin jedan je od glavnih favorita na EURO 2024. Zbog toga nije teško odrediti favorita u ovoj grupi u kojoj je Škotska autsajder i koja do sad nije prolazila grupnu fazu takmičenja na tri Eura na kojima je bila.

Mađari su iz godine u godinu se opasniji tim (u četiri nastupa dva su puta bili u polufinalu, daleke 1964. i 1972.), dok će najveća prijetnja Nijemcima biti Švicarska koja se u svojoj historiji pet puta pojavila na EP-u i na kojem igra sve bolje. S obzirom na to da iz svake grupe potencijalno mogu proći tri ekipe, realno je je očekivati ravnopravnu borbu između ova tri tima za mjesta koja vode dalje.

FOTO: AA
FOTO: AA

GRUPA B

U grupi „smrti“, možemo je slobodno tako nazvati, snage će odmjeriti selekcije Španije, Italije, Hrvatske i Albanije.

Španija je trostruki prvak Evrope (1964, 2008. i 2012.), ali to ne znači da su u ovoj grupi favoriti. Naprotiv, Španci nisu više tako moćni kao nekad i uglavnom se muče protiv jačih selekcija posljednjih godina. S obzirom na trenutnu selekcija Italije koja brani titulu evropskog šampiona i koja će pokušat po treći put osvojiti titulu, Hrvatske koja je osvojila drugo i treće mjesto na posljednja dva Mundijala, te vrlo neugodne i tvrde Albanije, može se reći da će bitka za prolaz dalje biti ravnopravna između prve tri selekcije, dok bi Albanija vrlo lako nekome mogla biti „nagazna mina“.

FOTO: AA
FOTO: AA

GRUPA C

Takmičenje u grupi C će 16. juna otvoriti Slovenija i Danska, dok će u večernjem terminu tog dana snage odmjeriti Srbija i Engleska.

Nakon pobjede nad očajnim Zmajevima 3:0 i šokantnog poraza 0:1 od Islanda u sred Londona Englezi su mnogima pali u očima kada je uloga favorita na EP-u u pitanju. S obzirom na formu Danaca, kvalitet Srbije i veoma tvrdu igre Slovenije, ekipa Soutghatea ćese morati dobro potruditi za prolaz dalje.

Englezi su 2020. igrali finale, 1968. i 1996. stigli do polufinala, a sada će pokušati biti prvi put prvaci.

Danska je 1992. godine osvojila EURA kada je na takmičenje otišla samo kako bi zamijenila Jugoslaviju u kojoj je izbio ratni pakao.

FOTO: AA
FOTO: AA

GRUPA D

U grupi D  ovogodišnjeg Evropskog prvenstva snage će odmjeriti selekcije Francuske, Holandije, Austrije i Poljske.

Reprezentacija Francuske je najveći favorit po mnogima na EP-u i pokušat će da se domogne treće titule. Osvojili su Pijetlovi titulu 1984. i 2000. godine. Ekipa Holandije će ove godine pokušati da osvoji drugu titulu na Evropskom prvenstvu. Jedino zlato na Evropskom prvenstvu osvojila je 1988.. Jasno je da će se Holandija, Austrija i Poljska boriti za drugo ili treće mjesto u grupi.

FOTO: AA
FOTO: AA

GRUPA E

U grupi E snage će odmjeriti selekcije Belgije, Ukrajine, Slovačke i Rumunije.

Do prije godinu dvije Belgija bi bila apsolutni favorit u grupi, ali je sada ekipa podmlađena ali i dalje je favorit u grupi.

Reprezentacija Ukrajine je u Zenici protiv BiH pokazala da nije ni blizu toga da bude veliki favorit protiv bilo koga na Euru s obzirom na ono što su prikazali na Bilinom polju, dok su selekcije Slovačke i Rumunije, realno, najslabije ekipe u ovoj grupi.

FOTO: AA
FOTO: AA

GRUPA F

U grupi Evropskog prvenstva nastupaju reprezentacije Turske, Portugala (prvak 2016., igrao u finalu 2004. i polufinalu 1984., 2000. i 2012.), te Češke i Gruzije.

U startu je jasno da su Portugalci favoriti ne samo u grupi nego i na cijelom EP, a odmah iza njih u grupi svakako kandidiraju preporođeni Turci koji su uz Portugalce favoriti u svojoj grupi.

Zanimljivo da je Češka nakon raspada Čehoslovačke 1993. učestvovala na svim evropskim prvenstvima, a najveći uspjeh ostvarila je igranjem u finalu 1996. godine kada su izgubili od Njemačke rezultatom 2:1. Reprezentacija Gruzije je možda i najslabiji tim na takmičenju.

FOTO: AA
FOTO: AA

Ovo su stadioni na kojima će se igrati utakmice EURO 2024.

– Volksparkstadion (Hamburg)

Volksparkstadion u Hamburgu otvoren je 1953., ali je dobio značajnu nadogradnju 2000. godine, a bio je domaćin utakmica UEFA Evropskog prvenstva 1988. te Svjetskim prvenstvima 1974. i 2006. godine. Stadion koristi Bundesligaš Hamburger SV, kapacitet stadiona je 49.000 gledalaca, piše AA.

– Arena AufSchalke (Gelsenkirchen)

Arena AufSchalke je stadion u gradu Gelsenkirchenu u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji. To je domaći stadion kluba FC Schalke 04. Završen je u augustu 2001. nakon gotovo tri godine izgradnje, multifunkcionalni stadion ima kapacitet 50.000 gledalaca.

– Dusseldorf Arena (Dusseldorf)

Stadion s krovom koji se može zatvoriti smješten je četvrti Stockum, u Dusseldorfu, u glavnom gradu pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija. Fudbalski klub Fortuna Dusseldorf ovdje dočekuje svoje protivnike u domaćim utakmicama. S preko 47.000 sjedišta za gledatelje ovo je deveti po veličini stadion u Njemačkoj.

– Stadion Koln (Koln)

Stadion u njemačkom gradu Kolnu izgrađen je 1923. godine. Na njemu svoje domaće utakmice igra ekipa bundesligaša Kolna. Kapaciteta je 43.000 gledalaca. Bio je jedan od stadiona domaćina Svjetskom fudbalskom prvenstvu, koje se 2006. održalo u Njemačkoj.

– Stuttgart Arena (Stuttgart)

Stuttgart Arena renovirana je i modernizirana nekoliko puta otkako je izgrađena 1993. godine i na njenom travnjaku su se igrale utakmice Svjetskog prvenstva 1974. i 2006., kao i UEFA Evropskog prvenstva 1988. godine. Domaćin je VfB Stuttgarta i ima kapacitet 51.000 gledalaca.

– Fudbalska arena Munchen (Munchen)

Izgradili su je lokalni rivali Bayern Munchen i 1860 Munchen. Fudbalska arena Munchen ili Allianz Arena otvorena je 2005., iako je Bayern od tada preuzeo potpuno vlasništvo nad stadionom. Na stadionu je odigrano nezaboravno finale Lige prvaka 2012., kada je Chelsea uprkos prednosti domažeg terena savladao Bayern na jedanaesterce, te četvrtfinale UEFA EURO 2020 između Italije i Belgije. Stadion ima kapacitet 66.000 gledalaca, domaći je teren Bayern Munchena.

– Frankfurt Arena (Frankfurt)

Frankfurt Arena, dom Eintracht Frankfurta, izgrađena je 1925. i ugostila je utakmice nekoliko velikih turnira, uključujući Evropsko prvenstvo 1988. i Svjetsko prvenstvo 2006. Kapacitet stadiona je 47.000 gledalaca.

FOTO: AA
FOTO: AA

– BVB Stadion (Dortmund)

Jedan od najpoznatijih stadiona u svjetskom fudbalu zahvaljujući svojoj poznatoj tribini ‘Žutog zida’, BVB Stadion Dortmund jedna je od najvećih arena na UEFA EURO 2024. i ugostio je niz utakmica Svjetskog prvenstva i evropskih utakmica, uključujući UEFA Finale kupa iz 2001. između Liverpoola i Deportivo Alavésa. Kapacitet stadiona je 62.000 gledalaca.

– Stadion Leipzig (Leipzig)

Dom bundesligaša RB Leipziga, stadion Leipzig – koji ima najsavremeniji krov – otvoren je 2004., nakon što je ponovno izgrađen unutar okvira starog Zentralstadiona, najvećeg stadiona u bivšoj Istočnoj Njemačkoj. Stadion ima kapacitet 40.000 gledalaca i domaćin fudbalskog kluba RB Leipzig.

– Olimpijski stadion Berlin (Berlin)

Olympiastadion, najveće mjesto na EUR0 2024., ugostio je svako finale njemačkog kupa od 1985., kao i nekoliko utakmica visokog profila na kontinentalnoj i međunarodnoj sceni. Berlin je bio domaćin finala Svjetskog kupa 2006. između Italije i Francuske. Devet godina kasnije, Barcelona je pobijedila Juventus na Olympiastadion Berlin i osvojila finale UEFA Lige prvaka 2015. Kapacitet stadiona je 71.000 gledalaca i dom je berlinske Herthe.