EURO 2024 Austrija - Turska 1:2:│Turska ide naprijed nakon velike pobjede nad Austrijom: Slijedi Nizozemska u četvrtfinalu

Od 21:00 sati u drugom meču dana snage će odmjeriti Austrija i Turska od 21:00 sati na Red Bull Areni u Leipzigu. Austrija je jedna od reprezentacija koja je najviše iznenadila kvalitetnom igrom u grupi.

Austrija je favorit nakon iznenađujućeg prvog mjesta u skupini i odličnih igara protiv Poljske i Nizozemske.

Austrijanci su startali porazom autogolom protiv Francuske, ali se i u toj utakmici vidjelo da je momčad izbornika dobra. Potvrda je bio i efektan nastavak, osvojenih šest bodova, što je donijelo i prvo mjesto zbog remija “trikolora” s Poljacima.

Turska je također upisala šest bodova i osigurala plasman u osminu finala u uzbudljivoj utakmici protiv Češke.

Nogometna reprezentacija Turske je ostvarila plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Njemačkoj i to pobijedivši Austriju rezultatom 2:1.

Turska je fantastično otvorila meč i povela već u prvoj minuti utakmice. Arda Guler je izveo korner, a nakon karambola u kaznenom prostoru Austrije, Merih Demiral je pogodio mrežu golmana Austrije.

Četiri minute kasnije mogli su Austrijanci izjednačiti i to ponovo preko Meriha Demirala koji je zamalo pogodio svoju mrežu, no lopta je otišla u korner te je ostalo 1:0 za Tursku što je bio rezultat s kojim se otišlo na odmor.

U 51. minuti susreta Arnautović je propustio veliku šansu, našao se oči u oči sa Gunokom, ali je turski golman zaustavio njegov udarac. Osam minuta kasnije Turci su udvostručili prednost na stadionu u Leipzigu, a postigli su gol na gotovo preslikan način kao i prvu put.

Guler je centrirao, a Demiral je postigao drugi pogodak na meču i udvostručio prednost selekcije Vincenza Montelle. Mnogi su mislili da je posao završen, no tako nisu mislili Austrijanci koji su u 66. minuti smanjili prednost Turske.

Nakon ubacivanja Sabitzera, Posch je spustio loptu za Gregoritscha, a rezervista Austrije je pogodio mrežu Gunoka i smanjio prednost Turske.

Do kraja je Turska bila pod silovitim pritiskom, ali se uspjela odbraniti te plasirati u četvrtfinale gdje ih čeka Nizozemska koja je danas pobijedila Rumuniju rezultatom 3:0.

Rezultat i strijelci:

Austrija – Turska 1:2 (Gregoritsch 66′ / Demiral 1′, 59′)

Utakmica Austrija – Turska iz minute u minutu:

Kraj utakmice u Leipzigu, Turska ide dalje.

Turska očistila opasnost

Gregoritsch skače visoko u šesnaesterac, ali Turska u pravo vrijeme čisti situaciju. Zbog problema s grčevima sudac daje doznanja da će se igrati minutu duže.

Četiri minute nadoknade

Pratit ćemo akciju još najmanje četiri minute.

Ponovo sjajan nogomet u Leipzigu!

Austrija je uporna, traže izjednačenje, ali Turci se brane. Yilmaz je bio u ofsajdu nakon čega je zaustavljena igra.

Izmjene u sastavu Turske

Arda Guler napušta teren, mijenja ga Okay Yokuslu. Umjesto Yildiza ulazi Akturkoglu.

Ludilo u Leipzigu

Austrija u 66. minuti smanjuje na 2:1, gol je postigao Gregoritsch nakon jednog kornera.

Turska ima značajnu prednost

Ponovo je nakon prekida Demiral bio najbolji pred golom Austrije i pogodio za 2:0 na asistenciju Gulera, to se desilo u 58. minuti.

Požutio Lienhart!

Novi žuti karton, ovaj put za Lienharta.

Austrijanci propuštaju sjajne šanse

Gregoritsch nije iskoristio svoju veliku priliku, glavom s 11m puca daleko od gola. Ubrzo krasno loptu uzima Arnautović volejem, ali protivnički igrač uspješno blokira šut!

Austrijanci napadaju

Baumgartner ubacuje za Gregoritscha, a lopta ide pored gola.

Počelo drugo poluvrijeme, Rangnick napravio dvije izmjene

Dvostruka izmjena u Austriji na startu drugog dijela. Van igre su Mwene i Schmid, a u igri su Prass i Gregoritsch.

Turska vodi na poluvremenu

Završeno je prvo poluvrijeme u Leipzigu, Turska vodi protiv Austrije 1:0 pogotkom Demirela iz prve minute utakmice.

Minuta sudijske nadoknade

42′ – Žuti karton za Yukseka.

Zanimljivo je u Leipzigu

Gol u prvoj minuti, šanse, korneri, a stigao je i prvi žuti karton.

Opomenut je Kokcu.

Dominacija Austrije

Austrija dominira terenom, ali Turska ima prednost.

Slobodni udarac Austrije

Sabitzer je imao obećavajuću poziciju, ali pogađa živi zid.

Nova šansa za Austriju

Austrijanci nastavljaju prijetiti, ali turska mreža i dalje netaknuta.

Austrija prijeti

Velike prilike za Austriju u 5. i 7. minuti. Brza reakcija turskog braniča sačuvala ih je u prvom navratu, a Lienhart nije bio dovoljno precizan dvije minute kasnije.

Goooooool

Turska iz prve šanse dolazi do gola. Merih Demiral zabija nakon minut igre nakon kornera.

Oba selektora su odabarli početne postave.

AUSTRIJA: Pentz, Posch, Danso, Lienhart, Mwene, Seiwald, Sabitzer, Laimer, Baumgartner, Schmid, Aranautović.

TURSKA: Gunok, Kadioglu, Demiral, Bardakci, Muldur, Yusek, Ayhan, Yildiy, Kokcu, Yilmay, Guler.

Ove dvije reprezentacije su odigrale 17 zvaničnih utakmica, u kojima je Austrija ostvarila devet pobjeda, Turska sedam, a jednom je bilo neriješeno. Selektor Austrije ne može računati na Wimmera zbog dva žuta kartona, dok selektor Turske ne može računati na Akaydina i Calhanoglua iz istog razloga.