EURO 2024 │ FRANCUSKA - BELGIJA 1:0: Francuska je u četvrtfinalu

Evropsko prvenstvo nastavlja se u punom jeku, a večeras nas čekaju izuzetno dvije uzbudljive utakmice osmine finala u kojima se sastaju Francuska - Belgija i Portugal - Slovačka.

Na terenu Merkur Spiel-Arene u Dusseldorfu, meč osmine finala igraju Francuska i Belgija. Ovaj duel evropskih fudbalskih velesila važi i za svojevrsni derbi osmine finala u Njemačkoj. Nakon prvih 45 minuta duela između Francuske i Belgije, mreže miruju.

Nominalni domaćin, Francuska je do osmine finala stigla kao drugoplasirana ekipa u grupi D sa jednom pobjedom i dva remija, dok su Belgijanci također kao drugoplasirani, ali sa svega četiri boda uspjeli izboriti plasman u osminu finala.

Posljednji susret ove dvije reprezentacije igrale su u okviru polufinala UEFA Lige nacija 2021. godine, a tada su slavili Francuzi sa 2:3.

Utakmica je otvorena većim posjedom lopte za Francusku, koja je željela više doći do gola od Belgije. Crveni đavoli su od starta željeli samo odbraniti gol od francuskih zvijezda i odlično im je išlo.

Na prvu priliku smo čekali 35 minuta, a onda je Marcus Thuram šutirao glavom tik pored gola Belgije. Uslijedio je pokušaj Aureliena Tchouamenija koji je šutirao silovito s distance, ali također pored gola.

Isti igrač je u posljednjem napadu prvog poluvremena upropastio sjajnu povratnu loptu Kyliana Mbappea i šutirao preko gola s desetak metara. Bez golova se otišlo na odmor.

Francuzi su znatno bolje otvorili drugo poluvrijeme. Thuram je ponovo zamalo pogodio glavom u 50. minuti, a prijetio je i Tchouameni čiji udarac golman Belgije odbija u korner.

Najbolju priliku, ujedno i prvu na današnjoj utakmici, Belgijanci su imali u 70. minuti. Romelu Lukaku je šutirao sa sedam ili osam metara udaljenosti, ali mu je Mike Maignan još jednom spriječio gol na ovom turniru.

Uslijedio je odgovor Francuza i nove dvije odlične šanse, ali William Saliba i Kylian Mbappe nisu bili precizni u 74. i 78. minuti.

Kada se činilo da ćemo gledati nove produžetke, šok za Belgijance pet minuta prije kraja. Randal Kolo Muani uz mnogo sreće pogađa u 85. minuti za slavlje Francuza.

Šut napadača Francuske zakačio je Jana Verthongena u bloku i tako prevario belgijskog golmana. Francuzi su tako ostvarili zasluženu pobjedu.

Francuska se tako plasirala u četvrtfinale Evropskog prvenstva gdje će igrati protiv boljeg iz večerašnjeg duela Portugala i Slovenije.

Rezultat i strijelac:

Francuska – Belgija 1:0 (Kolo Muani 85′)

TOK UTAKMICE

Kraj! Francuska je u četvrtfinalu

Završen je meč u Dusseldorfu. Francuska je s minimalnih 1:0 pobijedila Belgiju i plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Tri minute nadoknade

Igrat će se još tri minute sudijske nadoknade. Francuska i dalje vodi sa 1:0.

Vodi Francuska!

Goooool! Francuska je povela sa 1:0 u 85. minuti, a strijelac je Kolo Muani.

Sjajne šanse na obje strane

Belgijanci su imali šansu u 71. minuti kada je Maignan odbranio udarac Lukakua, a samo tri minute kasnije na drugoj strani Saliba iz dobre pozicije šutira pored gola Belgije.

Pokazali zube i Belgijanci

Nakon sat vremena igre prijete i Belgijanci. Carrasco je bio u odličnoj šansi, ali se predugo namještao, te je Theo Hernandez uspio u zadnji čas da ga izblokira.

Francuzi bolji na startu drugog dijela

Francuska je bolje otvorila drugo poluvrijeme i stvorila nekoliko solidnih prilika, no mreže još uvijek miruju.

Počelo drugo poluvrijeme

Sudija je dao znak za početak drugog poluvremena. Podsjećamo, trenutni rezultat je 0:0.

Poluvrijeme bez golova. Ne možemo biti sretni onim što smo gledali.

Jedna prava prilika u prvih 45 minuta

Uvodne minute susreta u Dusseldorfu prošle su u terenskoj inicijativi Francuza koji su nametnuli svoj ritam igre i u prvih 15ak minuta imali više loptu u svom posjedu. Iz koga su nominalni domaćini uspjeli napraviti nekoliko poluprilika, prvo je prijetio Rabiot pa Griezmann, a nako njega i najveća zvijezda reprezentacije, kapiten Mbappe, ali promjene rezultata nije bilo.

Belgija je uzvratila tek polovinom prvog poluvremena kada je Kevin De Bruyne iz slobodnog udarca uputio direktan udarac prema golu Francuske, no Maignan je bio spreman na to i u maniru rukometnih golmana dobro je intervenisao.

Odličnu priliku u 34. minuti imao je Thuram, Kounde je odlično centrirao, a napadač Francuske je šutirao glavom pored gola Casteelsa. Snažan udarac veznjaka Real Madrida i Francuske reprezentacije, Tchouamenija nije pretjerano zabrinuo golmana niti navijače Belgije. Isti igrač imao je izglednu šansu u sudijskoj nadoknadi, ali je ponovo šutirao pored gola Belgije.

EURO 2024POLUVRIJEMEFrancuska – Belgija 0:0

Kraj prvog poluvremena

Završen je prvi dio utakmice. Francuska je bila nešto opasnija dok se Belgija branila. Nadati se boljoj i efikasnijoj utakmici u nastavku.

Nova šansa za Francuze

Francuska je mogla do vodstva u prvoj minuti nadoknade. Lopta se odbila do Tchuamenija koji je bio sam na 15 metara od gola Belgije, ali je šutirao preko gola.

Thuram promašio odličnu šansu

Prva prava šansa u 34. minuti za Francusku. Kounde je odlično centrirao s desne strane, ali Thuram glavom šutira pored gola.

Pola sata je iza nas, i dalje ništa – ništa

Ni nakon pola sata nema promjene rezultata. Francuzi su dosta agresivniji i imali su nekoliko pokušaja, ali Belgija se ne da tako lako.

Početno ispitivanje snaga

Bez većih uzbuđenja u prvih deset minuta utakmice. Francuzi diktiraju tempo, ali još uvijek čekamu na pravu priliku.

Počeo je meč Francuska – Belgija

Počela je utakmica. Nadamo se da će Francuzi i Belgijanci opravdati epitet derbija.

Šveđanin na centru

Sudijska trojka dolazi nam iz Švedske. Glavni sudija je Glenn Nyberg, a njegovi pomoćnici su Mahbod Beigi i Andreas Soderkvist.

Poznati sastavi Francuske i Belgije

Do početka meča ostalo je nešto manje od sat vremena, a Deschamps i Tedesco su objavili početne sastave.

Francuska: Maignan, Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez, Kante, Rabiot, Tchouameni, Griezmann, Thuram, Mbappe.

Belgija: Casteels, Theate, Vertonghen, Faes, Castagne, Onana, Carrasco, De Bruyne, doku, Openda, Lukaku.

Prvi meč počinje u 18 sati

Nakon što smo jučer dobili dva para u četvrtfinalu program na Evropskom prvenstvu se nastavlja, a prvi meč čeka nas u 18 sati kada će se sastati Francuska i Belgija.