Englezi favoriti protiv Srbije, Nizozemci protiv Poljske, Danska i Slovenija "neutralni"

Danas su na programu tri susreta prvog kola grupne faze Evropskog prvenstva u Njemačkoj. Od 15 sati u susretu grupe D igraju selekcije Poljske i Nizozemske.

Fudbaleri Poljske će pokušati izboriti plasman dalje iako se nalaze u dosta teškoj grupi. Reprezentacija Poljske do sada je učestvovala na turniru četiri puta, a najveći uspjeh ostvarila je igranjem u četvrtfinalu 2016. godine.

Selekcija Nizozemske će ove godine pokušati da osvoji drugu titulu na Evropskom prvenstvu.

Jedino zlato na Evropskom prvenstvu osvojila je 1988. godine, dok nikada dosad nije uspjela osvojiti titulu prvaka svijeta uprkos tome što je tri puta u historiji igrala u finalima mundijala.

Reprezentacija Nizozemske nastupila je na Evropskom prvenstvu ukupno deset puta.

Grupa C donosi nam dva duela.

Od 18 sati igraju Slovenija i Danska.Sloveniji će ovo biti drugi nastup na turniru. U svom debiju na završnici EURO-a 2020. godine, nisu prošli dalje od grupne faze. Danska će 10. put nastupiti na EURO-u, a 1992. godine osvojili su Evropsko prvenstvo u Švedskoj, savladavši tada u finalu ovogodišnjeg domaćina Njemačku.

Od 21 sat očekuje nas duel Srbija – Engleska.

Ovo će biti prvi nastup Srbije na završnici evropskih prvenstava, nakon odvajanja Crne Gore. Srbija je u prijateljskom ogledu izgubila od Austrije u Beču, dok su Danci savladali Švedsku, koja će ujedno biti i posljednja provjera izabranika Dragana Stojkovića uoči početka EURO-a.

Za osvajanje prvog mjesta u grupi C apsolutni favorit je selekcija Engleske. Englezi su u fazi priprema za EURO odigrali prijateljsku utakmicu s reprezentacijom Bosne i Hercegovine, čime su neke od zvijezda koje će nastupiti na Evropskom prvenstvu poput Colea Palmera, Trenta Alexandera-Arnolda, Harryja Kanea i drugih imale priliku “osjetiti” selekciju s prostora bivše Jugoslavije, budući da ih u Njemačkoj čekaju Srbija i Slovenija.Engleskoj će ovo biti 11. nastup na smotri najboljih u Evropi.

Englezi su 2020. igrali finale, a 1968. i 1996. “dobacili” su do polufinala.