IT

EK donijela strategiju o upotrebi dronova, nova pravila

Europska komisija usvojila je Europsku strategiju za drone 2.0. koja donosi viziju daljnjeg razvoja europskog tržišta dronova.

FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY
FOTO: ILUSTRACIJA/PIXABAY

Strategija sigurnosnog okvira EU-a za rad i postavljanje tehničkih zahtjeva za bespilotne letjelice najnaprednija je na svijetu. Kako se procjenjuje nova pravila i strategija omogućit će u Europi da se može nastaviti s komercijalnim operacijama bespilotnih letjelica velikih razmjera, a istodobno nudi nove prilike u tom sektoru.

Zahvaljujući sveobuhvatnom regulatornom okviru EU-a, dronovi su sigurno letjeli stotinama tisuća sati na europskom nebu. Implementacija ‘U-spacea’ u siječnju 2023., europskog sustava jedinstvenog u svijetu za sigurno upravljanje prometom dronovima, postavit će temelje za povećanje operacija.

Prije nego što krene s ovim inovativnim tehnologijama, Komisija želi osigurati da društvo podržava dronove. Kako bi se riješila zabrinutost zbog buke, sigurnosti i privatnosti, strategija stoga poziva nacionalne, regionalne i lokalne općine da osiguraju usklađivanje usluga dronova s potrebama građana, piše ICT Business.

Pročitajte još

Strategija predviđa da će do 2030. hitne službe, mapiranje, snimanje, inspekcija i nadzor unutar važećih pravnih okvira civilnim bespilotnim letjelicama, kao i hitna dostava malih pošiljki, postati dio europskog života. Među ostalim uslugama za koje se očekuje da će se u tom razdoblju obavljati bespilotnim letjelicama su inovativne usluge zračne mobilnosti, poput zračnih taksija, koji pružaju usluge redovnog prijevoza putnika, u početku s pilotom u zrakoplovu, ali s krajnjim ciljem potpune automatizacije operacija.

Oslobađanje potencijala tržišta i usluga bespilotnih letjelica u EU-u zahtijeva prepoznavanje ključnih tehnoloških sastavnih dijelova, kao što su umjetna inteligencija, robotika, poluvodiči te svemirske usluge i mobilne telekomunikacije u EU-u. To će pomoći EU-u da izgradi inovativan i konkurentan sektor dronova, smanjujući strateške ovisnosti. Strategija također utvrđuje područja za sinergije između civilnih i obrambenih bespilotnih letjelica i povećane sposobnosti protudronova i otpornosti sustava.

EC će sada pokrenuti rad na 19 vodećih operativnih, tehničkih i financijskih aktivnosti Strategije za izgradnju pravog regulatornog i komercijalnog okruženja za zračni prostor i tržište bespilotnih letjelica sutrašnjice. Ovaj će rad pripremiti put za velike komercijalne operacije i osigurati da Europa ima koristi od sinergije između civilne, sigurnosne i vojne uporabe bespilotnih letjelica i povezanih tehnologija, uključujući rješenja za borbu protiv bespilotnih letjelica.

Prihvati notifikacije