Život

Dr. Una Delić za BosnaInfo: Mamografski pregled je važan! Nije svaka napipana promjena u dojci karcinom

U Sarajevu se ove subote otvara novi Centar za dojku koji će biti snažana institucionalna podrška i rješenje u borbi protiv raka dojke.

FOTO: PRIVATNI ALBUM / DR. UNA DELIĆ
FOTO: PRIVATNI ALBUM / DR. UNA DELIĆ

Ovaj centar će uz pomoć najsavremenije opreme i stručnog tima na čelu sa dr. Unom Delić, koja se specijalizirala za rano otkrivanje i dijagnostiku raka dojke, obezbijediti jedan potpuno novi nivo usluge usklađen sa svjetskim standardima.

„Duži niz godina se bavim dijagnostikom oboljenja dojke, kao i interventnim procedurama (iglena biopsija, punkcija). Bila sam na raznim edukacijama, a ideja o formiranju Dijagnostičkog centra za dojku se počela rađati tokom boraka i edukacije u Americi. Tri mjeseca sam provela u Louisvilleu, Kentuckyju, USA u James Graham Brown Cancer Centar gdje sam se usavršavala u svim izazovima koje nosi dijagnostika oboljenja dojke. Ovim sam željela da omogućim ženama brz pristup ljekaru, decidnu dijagnozu olakšanu komunikaciju kao i ugodan ambijent samog pregleda“, govori za Bosnainfo dr. Delić.

Prema njenim riječima, žene često izbjegavaju pregled zbog stresa, dugih lista čekanja i nepoznavanja samog pregleda koji kod pacijentica izaziva strah.

Dijagnostički centar za dojku se nalazi u Unitic neboderima i jednostavno ih je naći, te stupiti u kontakt s njima.

FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:
FOTO:

„Tu je i web stranica i Instagram profil, gdje pacijentice mogu pročitati edukativne informacije i ukoliko žele informisati se za pregled. Napravili smo koncept koji omogućava brzu dijagnostičku obradu. Imamo najbolju dijagnostičku opremu na tržistu koja uključuje i 3D mamografski pregled, te najsenzitivniji ultrazvučni aparat za pregled dojki.

Pročitajte još

Ukoliko je potrebno nudimo i mogućnost punkcije i citološkog pregleda kao i iglene biospije sa kompletnim patohistološkim i imunohistohemijskim nalazima. Ukratko rečeno, od nove promjene u dojci do liječenja u samo sedam dana. Također, kroz organizovane sistematske preglede žena potrudit ćemo se podići svijest o važnosti redovne kontrole u prevenciji malignih oboljenja dojke“, kaže naša sagovornica.

Bosna i Hercegovina je jedna od rijetkih zemalja u Evropi koja nema organizovan nacionalni skrining program, a koji podrazumjeva sistematsko vođenje zdravlja svake žene kroz redovne godišnje preglede dojke.

Mamografski pregled se prema smjernicama radi jednom godišnje nakon 40 godine. Ultrazvučni pregledi dojki se mogu početi raditi u bilo kojoj životnoj dobi, a kod zdrave populacije i žena koje nemaju familijarnu opterećenost jednom godišnje od 30. godine, a po potrebi i ranije“, napominje.

Ističe da žene koje imaju pozitivnu familijarnu anamnezu karcinoma dojke, osobito sa ženske strane (mama, nana/baka, tetka, rodica) bi se trebale početi pregledati 10 godina ranije nego je član familije imao kada mu je dijagnosticirano oboljenje.

„Treba naglasiti da je samo pregled jednom mjesečno izuzetno bitan. Međutim samopregled ne može zamijeniti redovne kontrole kod ljekara specijaliste. Dakle, bitna je instanca u odnosu prema vlastitom zdravlju“, savjetuje doktorica te dodaje:

„Žena najbolje poznaje svoje tijelo i eventualne promjene koje na njemu nastanu. Rak se najčešće napipa kao manja kvržica koja ne prolazi. Osim navedenog, iscjedak iz dojke, osjećaji žarenja, peckanja, povećani limfni čvorovi u pazuhu su sve simptomi koje zahtijevaju daljnji pregled kod ljekara specijaliste.“

Doktorica naglašava da nije svaka napipana promjena u dojci karcinom, ali da se žena treba pregledati, a ne ignorisati promjene iz straha od pregleda.

„Kroz preventivne preglede težimo da otkrijemo karcinom u najranijoj fazi nastanka bolesti i samim tim omogućimo potpuno izlječenje. Karcinom ima bolju prognozu pronalaskom u ranijoj fazi“, govori doktorica Una Delić.

Za kraj razgovora za portal BosnaInfo napominje da je pregled kod ljekara specijaliste jednom godišnje neophodan i da se ne treba izbjegavati.