Detalj koji je odlučio pobjednika utakmice Španija-Japan: Je li lopta prešla crtu?

Nakon što je srušio Njemačku u prvom kolu (2-1), Japan je isto ponovio i protiv drugog favorita grupe E na Svjetskom prvenstvu i neočekivano osvojio grupu, a time i zakazao okršaj protiv Hrvatske u osmini finala.

Činilo se kako će “furia” lakoćom riješiti ovaj zadatak, povela je preko Alvara Morate već u desetoj minuti i dominirala u posjedu, ali na poluvremenu kao da je izašla neka druga, lošija Španija.

Već do 51. minute Japanci su sve okrenuli u svoju korist. Prvo je Ritsu Doan na asistenciju Junye Ita izjednačio, a onda je Ao Tanaka zabio gol nakon dvojbene situacije.

Loptu je na golaut-liniji pred gol vratio Kaoru Mitoma, a igrač Fortune Düsseldorf Ao Tanaka zakucao je za preokret. Sudijska ekipa na čelu s Južnoafrikancem Victorom Gomesom pregledavala je tu situaciju nekoliko minuta i odlučila: lopta nije prešla crtu, gol vrijedi!

Bio je to ključan detalj koji je odlučio prvoplasiranog u grupi.