Dallas je u finalu NBA lige: Dončić i Irving razmontirali Minnesotu

Dallas Mavericksi drugi su finalisti NBA lige!

Tim iz Texasa je protekle večeri u petoj utakmici finala Zapadne konferencije kao gost savladao Minnesota Timberwolvese rezultatom 103:124 i dobio seriju s 4-1.

Iako je Timberwolvesima bila neophodna pobjeda da ostanu u životu, nisu joj bili ni blizu.

Mavericksi su prvu četvrtinu dobili s 19:35, a na poluvrijeme su otišli s velikih 29 poena prednosti (40:69), koju su održavali do kraja utakmice.

Do trijumfa i trećeg konferencijskog naslova vodili su ih Luka Dončić i Kyrie Irving s po 36 postignutih poena.

Ipak, slovenački košarkaš je obilježio večer, postigavši čak 20 koševa u prvoj četvrtini. Imao je i 10 skokova, pet asistencija i dvije ukradene lopte, uz postotak šuta 14/22 iz igre i 6/10 za tri poena. Ujedno je postavio novi rekord – postao je prvi košarkaš u historiji lige koji je u play-offu ostvario po 150 skokova i asistencija te pogodio 50 trica.

Najbolji kod Timberwolvesa bili su Anthony Edwards i Karl-Anthony Towns s po 28 koševa.

U statistiku se upisao i bh. reprezentativac Luka Garza (25), koji je za 03:02 odigranih minuta postigao šest poena i jedan skok.

Dallas će za titulu igrati protiv Boston Celticsa, koji su u finalu Istoka “pomeli” Indiana Pacerse s 4-0.

Mavericksi će se boriti za svoj drugi prsten, prvi nakon 2011. godine.