IT

Crna rupa promijenila smjer, zbunila naučnike: "Sada je usmjerena prema Zemlji"

Supermasivna crna rupa smještena u dalekoj galaksiji pomaknula je svoj kut za nevjerovatnih 90 stupnjeva i usmjerila se direktno prema Zemlji, što je zbunilo znanstvenike.

FOTO:
FOTO:

Aktivna galaktička jezgra (Active Galactic Nuclei, AGN) je kompaktna regija u središtu galaksije koja ima izrazito snažno zračenje zbog svoje proždrljive supermasivne crne rupe koja prilikom usisavanja okolnog materijala izbacuje mlazove čestica visoke energije poznate kao relativistički mlazovi.  

AGN-i se klasificiraju prema tome koji je njihov dio usmjeren prema Zemlji. PBC J2333.9-2343, velika galaksija promjera oko 4 miliona svjetlosnih godina, prethodno je bila klasificirana kao radiogalaksija jer su njeni mlazovi zračenja bili usmjereni okomito na naš vidokrug.  

“Krenuli smo s hipotezom da je mlaz supermasivne crne rupe promijenio smjer” 

No, znanstvenici u novom istraživanju navode da se ipak radi o blazaru, odnosno da su mlazovi crne rupe sada usmjereni direktno prema Zemlji. To znači da je došlo do značajnog, mogli bismo reći dramatičnog, preokreta u smjeru zračenja, što je pomalo zbunilo stručnjake. 

Inače, blazari su aktivne galaksije nalik kvazarima kojima je jedan od izbačaja plina (relativistički brzih čestica) usmjeren prema našem planetu.  

“Krenuli smo s hipotezom da je relativistički mlaz njezine supermasivne crne rupe promijenio smjer, a kako bismo to potvrdili, morali smo provesti puno promatranja”, rekla je astrofizičarka Lorena Hernandez-Garcia s Instituta za astrofiziku Millennium (MAS), a prenosi LiveScience

Prihvati notifikacije