City vodio, gubio i na kraju spasio bod protiv Newcastlea

Fudbaleri Newcastlea i Manchester Citya remizirali su 3:3 (2:1) u fantastičnoj utakmici trećeg kola Premier lige.

PETER POWELL/EPA

Vodio je aktuelni prvak, pa gubio sa 3:1, ali je blic-krigom uspio da izbjegne poraz na severo-istoku Engleske u najboljem meču dosadašnjeg dijela prvenstva.

Publika na St. James Parku mogla je da uživa u predstavi od prvog do posljednjeg minuta. I može biti zadovoljna ishodom.

Iako su njihovi ljubimci načinili veliki preokret, pa ispustili dva gola prednosti, ne mogu biti razočarani remijem, pošto su lako mogli da ostanu i bez jednog boda.

A nije počelo po mjeri domaćih navijača. Građani su poveli već u petom minutu golom iz peterca Ilkaja Gundoana na sjajnu asistenciju Bernarda Silve.

Dominirali su Građani u uvodnom dijelu utakmice. Pitali su se za sve na terenu, pa je nedugo zatim dobru šansu imao i Kevin de Bruyne.

Ipak, od sredine poluvremena, momentum se potpuno prebacio na strani domaćina. Kao u transu su zaigrale Svrake, u talasima napadale, i do velikog odmora uspjele da okrenu rezultat.

Posle propuštenih šansi Migela Almirona i Alana Sen Maksimana, mreža Citya se zatresla u 28. minutu. I tada je u glavnim ulogama bio spomenuti dvojac. Strijelac je Almiron, koji se odlično snašao pred golom Edersona na centaršut Sen Maksimana.

Nije se dugo čekalo na pravu erupciju oduševljenja publike na tribinama. Igrao se 39. minut kada je Kalum Vilson maestralno prihvatio loptu nadahnutog Sen Maksimana na ivici šesnaesterca i u punom trku rutinski poslao loptu u mrežu.

Poveo je tim Edija Haua, ali se ni tu nije zaustavio. Spektakl je nastavljen i u drugom poluvremenu. Prvo je Erling Haaland pogodio stativu, da bi u 54. minutu Kiran Tripije iz slobodnog udarca sa 20 metara poslao projektil u same rašlje i donio Newcastelu velikih 3:1.

Djelovalo je u tom momentu da će tri boda ostati na sjevero-istoku Engleske. Ipak, protiv Citya ništa nije gotovo, dok ne bude gotovo.

Brzo su se Građani trgli i blickrigom od 61. do 64. minuta pobegli sa ivice ambisa. Haaland je pogodio sa pet metara na povratnu Rubena Diasa, dok je Bernardo Silva krunisao teledirigovano dodavanje Kevina de Bruynea, kroz cjelokupnu odbranu domaćina – 3:3.

Nedugo zatim je Haaland imao sjajnu priliku da donese sva tri boda ekipi Pepa Guardiole. Još nekoliko šansi je šampion stvorio, ali je Nik Poup bio izuzetno dobar među stativama.

Newcastle u sljedećem kolu gostuje Wolverhamprtonu, dok City dočekuje Crystal Palace.