Ekonomija

Cijene nafte i dalje u padu, trgovce i dalje zabrinjava Kina

Na svjetskim su tržištima cijene nafte pale i prošle sedmice, treće zaredom, jer su usporavanje rasta globalne ekonomije i restriktivne mjere u Kini protiv širenja korona virusa oslabile potražnju za energentima, javlja Reuters.

FOTO: DAVID THIELEN /UNSPLASH/ILUSTRACIJA
FOTO: DAVID THIELEN /UNSPLASH/ILUSTRACIJA

Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošle sedmice 4,6 posto na 83,63 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 4,7 posto – na 76,28 dolara.

Pad cijena treću sedmicu zaredom najviše je posljedica zabrinutosti trgovaca zbog širenja Covida 19 u Kini, najvećem uvozniku nafte u svijetu.

U petak je Kina izvijestila o novom rekordnom broju slučajeva zaraze korona virusom, a neki gradovi nastavljaju provoditi mjere kako bi obuzdali novi val širenja bolesti, ograničavajući mobilnost.

Ograničenja počinju nagrizati potražnju za gorivima, koja je, kako se procjenjuje, manja oko milion barela dnevno od prosjeka, napisali su analitičari ANZ-a u osvrtu na situaciju na tržištu.

Očekuje se i daljnje usporavanje rasta američke ekonomije, s obzirom da tamošnja središnja banka Fed zbog visoke inflacije najavljuje daljnje povećanje kamatnih stopa.

Zbog visoke inflacije, i mnoge druge centralne banke u svijetu podižu kamate, a ekonomski rast usporava.

Nove sankcije Rusiji

Trgovci prate i razgovore predstavnika članica G7 i Evropske unije o ograničenju cijena ruske nafte koja se doprema morem, na 65 do 70 dolara po barelu.

Cilj je ograničiti prihode Moskve za financiranje ruske invazije u Ukrajini i istodobno izbjeći poremećaje na globalnim tržištima nafte. Predloženi raspon uglavnom je u skladu sa cijenama koje plaćaju kupci u Aziji, navodi Reuters.

Cjenovni limit trebao bi funkcionirati kroz zabranu prijevoznicima i osiguravateljima da posluju s ruskom naftom ako je njena cijena viša od utvrđenog iznosa. Mehanizam bi trebao biti aktiviran 5. decembra, kada na snagu stupa embargo EU-a na rusku naftu.

Očekuje se da će trgovanje do tada biti oprezno, tim više što će Organizacija zemalja-izvoznica nafte i njeni partneri 4. decembra održati novi sastanak o proizvodnoj politici.

Prihvati notifikacije