Tako se polako opraštamo od 2024., godine pune uspona i padova kada je bosanskohercegovački sport u pitanju.
Ovom prilikom portal Bosnainfo vam donosi pregled od nekih najvećih uspjeha i neuspjeha bh. sporta kroz osvrt kolektivnih i i individualnih rezultata.
Krenut ćemo sa Nogometnom reprezentacijom Bosne i Hercegovine. Bez obzira na trenutne rezultate, formu, situaciju… od nje se uvijek očekuju najviše.
Svoj putovanje Zmajevi su započeli u martu, kada smo po peti put igrali neku od utakmica baraža za odlazak na neko veliko takmičenje. Nesreća i prokletstvo baraža se nastavila i u konačnici nismo uspjeli, protivnik je bila reprezentacija Ukrajine. Naša selekcija je vodila do 80 minute, a onda u zadnjih deset minuta totalni preokret, gdje su Ukrajinci sa dva brza gola otišli u finale baraža, a poslije i na EURO u Njemačkoj.
Neuspjeh u baražu donio je promjene, kako na igračkom, tako i u stručnom štabu.
Nedugo nakon neuspjeha u baražu, otkaz je dobio tadašnji selektor Savo Milošević, a na njegovo mjesto došao je legendarni kapiten bh. reprezentacije Sergej Barbarez. Čovjek bez trenerskog iskustva, ali i neko ko je jako cijenjen među navijačima i javnim mijenjem.

Reprezentacija je pod Barbarezovim vodstvom ove godine odigrala ukupno osam mečeva. Prvo smo u junu u prijateljskim susretima poraženi od Engleske (3:0) i Italije (1:0), da bi svoj put Zmajevi nastavili u A diviziji Lige nacija gdje su nam protivnici od septembra do novembra bili Nizozemska, Njemačka i Mađarska. Ovo izdanje Lige nacija Zmajevi su okončali na posljednjem mjestu, upisavši četiri poraza i dva remija.
Klupski nogomet
Kada je riječ o klupskom fudbalu, aktuelni šampion Borac plasmanom u nokaut fazu Konferencijske lige ostvario je najbolji rezultat u historiji bh. klupskog nogometa. Tamo će Banjalučani u 1/16 finala igrati dvomeč protiv slovenačke Olimpije.
Zrinjski, Sarajevo i Velež su ljetos nastupili u u kvalifikacijama za Konferencijsku ligu. Najdalje su stigli Plemići, do play-offa za ulazak u LK gdje su poraženi od favorizovane Vitorie Guimaraes.
Muška košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine na korak je do plasmana na Evropsko prventvo, nakon što je u kvalifikacijama u prepunoj Skanderiji u revanšu savladala direktnog konkurenta Hrvatsku s ubjedljivih 110:90 i tako nadoknadila zaostatak iz prvog susreta u Zagrebu od 13 poena.
Ovo je i možda i najvažnija i najveća pobjeda u ovoj godini kada je riječ o svim našim kolektivnim sportovima.
Treba napomenuti da već u februaru košarkaši Bosne i Hercegovine igraju dvije odlučujuće utakmice za Eurobasket. BiH će 21. februara od 18,00 sati u Skenderiji u duelu petog kola grupe E dočekati Kipar. Izabranici Adisa Bećiragića tri dana kasnije gostuju Francuskoj u Orleansu – 140 km južno od Pariza.

Rukometna reprezenatcija BiH godinu je započela nastupom na Evropskom prvenstvu koje je u januaru održano u Njemačkoj. Izgubli su Zmajevi na kraju sve tri utakmice na Euru, a utisak je da su najbolju partiju pružili upravo protiv najjače reprezentacije – Švedske u prvom kolu Evropskog prvenstva.
Nakon okončanja Eura došlo je do razilaženja sa dotadašnjim selektorom i nekada slavnim igračem Irfanom Smajlagićem. Njega je na klupi rukometnih Zmajeva naslijedio mladi bh. stručnjak i bivši reprezentativac Damir Doborac.
Rukometaši BiH također imaju dobru priliku da četvrti put zaredom izbore nastup na EP. U dva susreta kvalifikacija zabilježili su poraz od Islanda i pobjedu protiv Grčke i s optimizmom očekuju nastavak kvalifikacija u kojim ih u martu naredne godine očekuju odlučujući dueli sa Gruzijom.
Reprezentativci BiH u sjdećoj odbojci su rođeni za medalje i uspjehe. Tako su ove godine ponovo obradovali naciju sjajnim rezultatom na Paraolimpijskim igrama. Ovaj put, naša najtrofejnija reprezentacija osvojila je srebro nakon poraza u finalu u Parizu protiv Irana.

Individualni sportovi
Lana Pudar – najbolja bh. plivačica fokus sezone stavila je na Olimpijske igre koje su održane u Parizu. Pudar je u Parizu nastupala u dvije discipline 200 m i 100 m delfin. Kada je riječ o disciplini od 100 m, Pudar se nije uspjela plasirati u polufinale, dok je u svojoj omiljenoj disciplini 200m “zaustavljena” u polufinalu i ostala je bez finala.
Iako nije ostvarila željeni plasman u Parizu, 18-godišnja Mostarka je u fabruaru na Svjetskom prvenstvu u Dohi ostvarila jedan od najvećih uspjeha u karijeri osvajanjem bronzane medalje u utrci na 200 metara leptir, a na EP-u u Beogradu okitila se srebrom zbog čega je treći put zaredom izabrana za najbolju sportašicu naše zemlje.

Značajnije uspjehe na Olimpijadi nisu ostvarili ni drugi bh. sportisti. Inače, na OI u Parizu su nas predstavljali plivači Jovan Lekić i Lana Pudar, Mesud Pezer (bacač kugle) te džudistice Aleksandra Samardžić i Larisa Cetić. Olimpijska medalja za BiH je tako još jednom ostala nedosanjani san.
Sjajni Barlov
Ismail Barlov – jedna od najljepših sportskih priča godine. Osvojio je Ismail srebrenu medalju u disciplini 50 metara prsno na Paraolimpijskim igrama u Parizu. Ostvario je vrijeme od 1:02.74, a ispred njega je završio samo Meksikanac Arnulfo Castorena. Cijela nacija pamtit će Ismailove suze po povratku u Sarajevu.

Najbolja bh. Skijašica Elvedina Muzaferija u prvom dijelu godine nekoliko je puta obradovala naciju sjajnim rezultatima u brzim disciplinama – spustu i superveleslalomu. Sve je krunisala plasmanom u samu završnicu Svjetskog kupa gdje je nastupala u trkama superveleslaloma. Novu sezonu započela je prije nekoliko sedmica, te je u Americi osvojila prve ovosezonske bodove. U narednom periodu od Elvedine očekujemo još bolje rezultate.
Najbolji bh. teniser, Damir Džumhur ovu sezonu je okončao među 100 najboljih tenisera na svijetu. Iako se nije činilo, Damirova sezona je ipak bila uspješna s obzirom na konačni plasman. Pored samog plasmana, Džumhur je nakon duže vremena osigurao i nastup u glavnom žrijebu prvog Grand Slama sezone – Australian Opena koji će se održati početkom sljedeće godine.
Biciklistkinja Lejla Njemčević završila je svoju najbolju sezonu kao druga biciklistkinja svijeta. Između ostalog, uspjeh karijere je ostvarila na Evropskom prvenstvu u Danskoj na kojem je zauzela drugo mjesto na ravničarskoj stazi. Bila je to prva medalja u historiji bh. biciklizma s Evropskog prvenstva.

U godini imali smo i fenomenalan rezultat u žensko tenisu. Naime, fenomenalna 14-godišnja Tea Kovačević koja je osvojila Evropsko prvenstvo do 14 godina te završni Masters u Monte Karlu, gdje je igrala protiv teniserki starijih dvije godine od sebe.
Sestre Sipović
Ogroman rezultat ostvarili su i naši karatisti. Sestre Sipović, Emina, Ajla i Nejra, osvojile su pregršt medalja na turnirima u kadetskoj, juniorskoj i U-21 konkurenciji, kao i Ali Arnautović i Bekir Grabus, a Anes Bostandžić nam je donio seniorsko evropsko srebro.

Kada sumiramo cijelu godinu, najviše razočarenja je stiglo od Nogometna reprzentacije BiH, dok onim najblistavijim momentima našeg sporta možemo dodijeliti individualnim sportašima.