Dok se u Bosni i Hercegovini s velikim optimizmom očekuje historijski duel, pojedini američki mediji već prave projekcije kompletnog puta SAD-a do finala. Među njima se posebno izdvaja analiza televizijske kuće Fox, koja reprezentaciju BiH vidi kao povoljnog protivnika na startu nokaut faze.
Fox navodi da je Bosna i Hercegovina trećeplasirana reprezentacija iz grupe B koja je, prema FIFA-inom sistemu uparivanja najboljih trećeplasiranih selekcija, završila upravo na putu domaćinu prvenstva.
– Ako se pitate zašto SAD igra protiv Bosne i Hercegovine, razlog je FIFA-in sistem uparivanja osam najboljih trećeplasiranih reprezentacija sa pobjednicima grupa. BiH je završila na mjestu koje vodi na duel sa Sjedinjenim Američkim Državama – navodi Fox.
Američki medij već predviđa da bi, u slučaju pobjede nad Zmajevima, SAD u osmini finala igrao protiv Belgije u Seattleu, potom u četvrtfinalu protiv Španije i Laminea Yamala, dok bi u polufinalu mogao igrati protiv Francuske, Njemačke, Nizozemske ili Kanade.
Kao konačni cilj, Fox vidi plasman SAD-a u veliko finale koje bi se igralo 19. jula na stadionu MetLife u New Yorku i New Jerseyju, gdje bi ih, prema njihovim projekcijama, čekao neko od najvećih svjetskih nogometnih velikana poput Brazila, Argentine ili Meksika.
Ipak, mnogi smatraju da je ovakva analiza preuranjena i da Amerikanci potcjenjuju reprezentaciju Bosne i Hercegovine, koja je već ispisala historiju plasmanom u nokaut fazu Svjetskog prvenstva.
Zmajevi će priliku da odgovore na terenu imati u noći s 1. na 2. juli, kada će u San Franciscu pokušati napraviti novo veliko iznenađenje i eliminisati jednog od domaćina Mundijala.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.