Ostalo

Veliko finale Sportskih igara mladih ispisalo najljepše priče u Sarajevu

Prva smjena Velikog finala 16. sezone Plazma Sportskih igara mladih okupila je u Sarajevu više od 850 finalista iz gradova širom Bosne i Hercegovine - dječiji osmijesi, glasno navijanje, sportski duh i nezaboravno druženje obilježili su dane provedene u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, saopćili su organizatori.

FOTO: SPORTSKE IGRE MLADIH
FOTO: SPORTSKE IGRE MLADIH

Među finalistima bili su pobjednici utrke na 60 metara te m:tel CUP-a u igri između dvije vatre, koji su u fer i borbenim takmičenjima pokazali brzinu, timski duh i sportsko srce.

Plazma Sportske igre mladih se ove godine održavaju u 54 grada širom Bosne i Hercegovine pod pokroviteljstvom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, predsjednika Republike Srpske i Federalnog ministarstva kulture i sporta.

Pokrovitelji Velikog finala u glavnom gradu Bosne i Hercegovine su Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo i Turistička zajednica Kantona (Visit Sarajevo). Igre su i ove godine organizovane u saradnji s Olimpijskim komitetom Bosne i Hercegovine, s fokusom na olimpijske vrijednosti, prijateljstvo, međusobno poštovanje i fair play.

U okviru Chupa Chups utrke na 60 metara, u kategoriji 2. i 3. razreda, prvo mjesto od djevojčica osvojila je Sofija Krnojelac iz Trebinja, dok je među dječacima najbrži bio Josip Dolić iz Livna. U kategoriji 4. i 5. razreda, titulu najbržih osvojili su Iman Balić iz Bihaća i Jaman Kurtić iz Lukavca.

– Presretna sam zbog pobjede i ponosna što sam predstavljala svoj grad na Velikom finalu. Ovo je bilo nezaboravno iskustvo i velika nagrada za sav trud i trening – kazala je Iman Balić. U kategoriji 2014. godište i mlađih, prvo mjesto osvojili su Viktorija Šilak iz Kiseljaka i Afaz Pezo iz Sarajeva.

U okviru m:tel CUP-a, u igri između dvije vatre posebno su se istakli SIM-ovci iz Novog Travnika, čije su ekipe osvojile prvo mjesto u objema starosnim kategorijama. U kategoriji 2. i 3. razreda, prva je ekipa „Tihi gromovi“, a 4. i 5. razreda, ekipa „Lavići“.

– Ovo nam je druga velika pobjeda i jako smo sretni što idemo na međunarodnu završnicu u Split. Daćemo sve od sebe i nadamo se da ćemo i tamo ostvariti odličan rezultat – poručili su članovi „Lavića“.

U narednim danima bit će nastavljena takmičenja u preostalim sportskim disciplinama, kao i polufinalna regionalna takmičenja Coca-Cola CUP-a u nogometu, a nakon toga će biti poznati svi učesnici druge smjene Velikog finala, koja će biti održana od 6. do 8. jula u Sarajevu, kada će se za titule najboljih boriti finalisti u ostalim sportskim disciplinama.

Osim sportskih takmičenja, finalisti su tokom boravka u Sarajevu uživali i u brojnim zajedničkim aktivnostima. Više od 850 djevojčica i dječaka imalo je priliku upoznati ljepote glavnog grada, a posebno iskustvo bilo je i učešće na manifestaciji Olympic Day 2026. koju je organizovao Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine u saradnji s Igrama. Tom prilikom SIM-ovci su dijelili posebne trenutke s istaknutim bh. olimpijcima poput Amela Tuke, Larise Cerić, Elvedine Muzaferije i Sanje Kusmuk te zajedno slavili sport, olimpijske vrijednosti i prijateljstvo. Događaju su prisustvovali i predsjednik Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine Davor Komšić i generalni sekretar Antonio Tomić.

Sportom, zajedništvom i fair play igrom, Plazma Sportske igre mladih nastavljaju povezivati djevojčice i dječake iz svih krajeva Bosne i Hercegovine pružajući im priliku za nezaboravna iskustva, nova prijateljstva i uspomene.