Adnan Ćatić u ovoj godini završava njegovu profesionalnu boksersku karijeru, ali je nastavlja van ringa, nudeći njegovo bogato iskustvo, njegovo znanje, mladim budućim svjetskim i evropskim bokserkim zvijezdam. Naime, ovaj popularni, poznati i priznati Hercegovac svoj posljednji profesionalni meč, sakojim će da završi njegovu karijeru, boksat će u njemačkom gradu Stuttgartu, a to će se desti 11. jula 2026.
Piše: Bato Šišić
„Znam da će taj datum za mnoge biti znak pitanja, jer taj dan je obilježavanje stradanja nevinih ljudi u Srebrenici, ali ja zaista nisam mogao dobiti drugi datum u toj poznatoj Porsche Areni u Stuttgartu.Moj tim je pokušao sve, ali bio je to jedini slobodan datum u ovoj godini. Ali, u svemu tome ima i dosta simbolike, ima dosta ljubavi i sjećanja na sve te žrtve“- rekao nam je Ado na početku razgovora.
Na pitanje kako teku pripreme za ovaj njegov posljednji profesionalni boks meč, Adnan Ćatić je odgovorio:
„Kao i za sve moje dosadašnje borbe pripreme su u punom jeku, nema tu ništa posebno i specijalno. Pripremam se kao da mi je prva,a ne posljednja borba. Morao sam da smršam nekih devet kilograma, a što mi nije bio baš neki problem, jer navikao sam na to. Iskreno, sve to mi sa jedne strane teško pada, jer znam da taj meč označava kraj moje profesionalne bokserske karijere, ali na svu sreću tu su neki novi, mladi, talentovani i srčani bokseri, kojima ću pokušati da utabam put ka pobjedama“.
Kada si pomenuo mlade bokserske snage, na koga misliš konretno ili govoriš općenito?
„Pa, na prvom mjestu je to moj Hercegovac, Mostarac Elvir Šendro. Njega ću srčano i na svaki način da podržim, jer Elvir je jedan od onih koji zaista ima potencijala, voli da sluša i prati sve ono što mu se kaže. Ima ću ja dosta posla i poslije moje karijere, a prije svega bit ću na neki način Elvirov trener, menadžer, promotor. Iskreno veoma je teško naći nekoga ko želi, hoće i može bez straha da uđe u ring sa Elvirom. Svi ga se na neki način boje, kada se pomene njegovo ime svi imaju odmah neki veliki respekt prema njemu, pa je tako i sada za 11. juli veoma teško naći boksera ko želi da sa njim uđe u ring. Moja karijera je takoreći započela preko noći, jer sam isto tako preko noći postao prvak svijeta. Moji počeci su bili u nekimdrugačijim vremenima, a danas je to sasvim drugo vrijeme, ne samo za boks već za sve općenito. Ja opet ponavljam, ako neko ima hrabrost , a ne samo na društvenim mrežama, evo bujrum, tu smo iElvir je spreman za boks meč, bez obzira ko bude u pitanju“.
Pa šta bi ti preporučio budućim Elvirovim protivnicima?
„Ja bi prvo volio da se nađe neko ko se može porediti sa Elvirom, a sa druge strane opet, preporučio bi svakom bokseru ko nije stopostotno siguran da može da ide na Elvira, da ne ide, jer će gaElvir u prvoj rundi nokautirati. U pitanju nije samo hrabrost već i tehnika, poznavanje protivnika, a danas je dosta boksera samo hrabro na društvenim mrežama. U moje vrijeme kada sam počinjao nije bilo ruštvenih mreža i „junaka boksera“ iz fotelja i dnevnih soba. Ja sve ovo ne pričam zbog toga što je Elvir moj, već govorim kao profesionalac i vrsni poznavalac boksa“.
Ovaj razgovor sa strane je pratio, slušao i sam Elvir Šendro, pa smo ga pitali da i sam prokomentariše ove rijeći upućene njemu od jednog velikog Adnana Čatića.
„Ja pripadam generaciji boksera iz Mostara, koja je počela da trenira boks upravo zbog našeg Ade. Bio je nama klincima ponos, uzor, slika kako treba da bude jedan sportista, bokser, kako da se ponaša, kako da živi i kako da poštuje sve ljude , kao i protivnike u ringu. Jednostavno bio je naša zvijezda vodilja. Ne samo po pitanju sporta, boksa već i samog života. Ovaj moj boks meč na njegovom oproštajnom boks meču u Stuttgartu, za mene je jako, jako emotivan. Gledao sam ga kao klinac i sada sam tu da ga podržim na svoj način, kako kroz borbu isto tako i kroz sve ostalo što ide uz to. Bio je i ostao moj idol“.
Ovaj posljednji profesionalni boks Adnana Ćatića kao i mnoge do sada uživo će prenositi FACE TV, a ne sumnjivo je, bez obzira na godišnje odmore, Porsche Arena u Stuttgartu bit će prepuna Adinih fanova i svih onih koji vole boks. Adnanu Čatiću ostaje samo da poželimo sreću u daljenjem životu, ostat će upamćen kao neko ko je bi i ostao srčani Bosanac i Hercegovac, neko ko ga ni slava, ni uspjesi, ni publicitet nisu promjenili i neko kome se divi i na koga se ponosi cijela Bosna i Hercegovina.
Sve Adine pobjede, uspjesi, njegov predan i srčan rad nastavit će da živi u Mostarcu Elviru Šendri budućem velikanu boksa i svega onoga što taj sport nosi i donosi sa sobom.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.