Bio bi to istorijski uspjeh za ovu zemlju. U dva nastupa su pokazali dva lica. Vrlo solidno protiv Švicarske i potpuni raspad sistema i debakl sa Kanadom. Nadam se da im je ovo drugo ono pravo i da su samo iskoristili slab dan i neefikasnost Švicarske.
Piše: Arsen Novalija
U ta dva susreta Katar se susreo sa dvije filozofije nogometa i očito im švicarski model vise leži. Protiv relativno spore igre, sa mnogo dodavanja, su se uspješno branili. Medjutim, protiv visokog presinga, fizički agresivnog protivnika koji je napadao brzo i sa svih strana nisu imali odgovor.
Glavni igrač im je nesumnjivo Akram Afif. Vidjeli smo da je jak na lopti, ima dobru tehniku i zna pronaći pravo rješenje. Često nema podršku saigraca i uglavnom usamljen gubi loptu. Trebat će ga dobro izolirati.
U odbrani je to veteran Boualem Khoukhi koji je i bio strijelac tog izjedbacujuceg gola protiv Švicarske. On komanduje odbranom i poznat je po smirenosti i skok igri.
Španac Julen Lopetegui preferira 4-3-3 ili 4-5-1 formaciju. Dva defanzivna bloka koji su veoma pokretljivi i uvijek loptu guraju prema Afifu ili napadaču Almoez Aliju.
Čini se kako su im napadačke opcije dosta limitirane i da nemaju mnogo rješenja, ali to ne znači da se smijemo opustiti ili podcijeniti protivnika.
Katar je svoje utakmice igrao u San Franciscu, Vancouveru i sada će u Seattleu. Za bazu su izabrali Santa Barbaru. Putovati će približno kao i mi iz Seattlea, ali neće mijenjati klimu jer će u Seattleu biti temperatura nešto niža nego u Santa Barbari.
I nemojmo da nas zavara “šestica” koji je Katar fasovao od Kanade, čeka nas, do sada, najteži meč na Svjetskom prvenstvu
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.