Daš, ne daš, Kamenjaš: Veličanstvena pobjeda desetkovane BiH nad Mađarskom

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je u okviru devetog kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo ugostila selekciju Mađarske. Konačan rezultat duela u dvorani Mirza Delibašić je glasio 83:78 (23:18; 29:20; 10:26; 21:14) u korist naše selekcije.

Uprkos neigranju pet košarkaša naše selekcije, Zmajevi su odigrali zaista fantastičnu utakmicu. Posebno vrijedi istaći u prvi dio susreta, gdje su u dva navrata potpuno nadigrali Mađare. Na pauzi rezultat je glasio 52:38 u korist naše selekcije.

Nakon toga uslijedila je tradicionalno loša treća četvrtina naših košarkaša, a za to potvrđuje i činjenica da se a devet minuta igre postiglo svega sedam poena, te se Mađarska uspjela vratiti u susret i napraviti egal u finišu susreta. U posljednjoj minuti treće dionice naši košarkaši nisu uspjeli da sačuvaju prednost pred početak četvrte četvrtine, te je na kraju treće četvrtine rezultat glasio 64:62 u korist gostiju iz Mađarske.

U četvrtoj četvrtini uspjeli smo da se vratimo u susret i preuzememo vodstvo, a posebno je publiku na noge diglo fenomenalno zakucavanje Amara Gegića. Sredinom četvrtine, Bosna i Hercegovina stiže na prednost od tri poena razlike.

Utakmicu je prelomio sjajni Kenan Kamenjaš sa svojom trojkom koji je četiri minute prije kraja pdonio prednost od sedam poena razlike u našu korist. Ipak, nakon toga Mađari su se ponovo približili na tri poena razlike, ali sjajni Amar Gegić i već pomenuti Kamenjaš odvode utakmicu u mirnu luku.

Nažalost, sudijska lakrdija u organizaciji FIBA-e se nastavila i večeras. Adis Bećiragić je bio primoran u više navrata reagirati, a zbog jedne reakcije je zaradio i tehničku grešku. Kriterij suđenja je u najmanju ruku bio diskutabilan, ali na kraju srećom to nije koštalo našu reprezentaciju da dođe do pobjede.

Našu selekciju su do pobjede predvodili sjajni Kenan Kamenjaš sa 20 poena i 14 skokova, Aleksandar Lazić sa 16 poena i devet skokova, te Amar Gegić sa 14 poena, četiri skoka i osam asistencija.

Bosna i Hercegovina: Kamenjaš 20, Lazić 16, Gegić 14, Vrabac 11, Čampara 9, Penava 8, Delalić 3, Sejfić 2.

Mađarska: Filipovity, 17, Perl 15, Vojvoda 11, Benke 9, Varadi 8, Keller 7, Goloman 6, Hopkins 3.

TOK MEČA

21:53 – Kraj – 83:78. Kakva, iznanađujuća pobjeda. Kakva drama. Svaka čast momci!

21:52 – Kamenjaš je uhvatio skok u napadu i zabio za 83:76. Najbolja utakmica Kamenjaša u reprezentaciji.

21:51 – Šta sada radi Gegić. Koš i faul. Bravo majstore. 81:76. Samo je 46 sekundi do kraja.

21:47 – Sada je 79:76. Bilo je plus šest, ali Mađari su pogodili trojku. 1:11 do kraja.

21:43 – Lazić pogađa za 77:69. Dobro je. Dvije minute i 20 do kraja.

21:38 – Čampara pogađa za 72:68, a odmah potom Kamenjaš ubacuje trojku za 75:68. Bravoooooo.

21:33 – Malo smo se uozbiljili. U 3. minuti četvrte četvrtine vodimo 68:66. Bit će drama do kraja.

21:27 – Kraj treće četvrtine. Gosti su nas u ovom periodu dobili 26:10 i potpuno preokrenuli rezultat. 64:62 je za Mađarsku.

21:26 – Vojvoda zabija za izjednačenje- 62:62.

21:22 – Potpuno smo izgubili konce. Mađari su pogodili trojku uz dodatni faul za 59:55.

21:17 – Mađari su smanjili na minus osam (59:51). Ne smijemo se opuštati.

21:10 – Bore se Mađari, ali do ovog trenutka smanjili su na minus 13 (59:46). Odigralo se pet minuta u trećoj četvrtini.

21:05 – Počelo je drugo poluvrijeme.

20:49 – Kraj prvog poluvremena. Vodimo 52:38.

20:45 – Lazićev 12. poen za 52:36. Mađari su totalno u knockdownu. Sedamnaest sekundi do kraja.

20:43 – Dvije minute do kraja prvih 20. Vodimo 46:36.

20:34 – Skenderija je na nogama, vodimo 39:28. Lazić je postigao lagane poene za prvih plus 11. Četiri minute do poluvremena.

20:26 – Najveće vodstvo BiH nakon dvije minute u drugoj četvrtini, 31:22.

20:20 – Kraj prve četvrtine, imamo vodstvo 23:18. Kamenjaš, Gegić i Lazić dominiraju na parketu.

20:14 – Dvije minute i 20 sekundi do kraja prve četvrtine BiH vodi 14:12. Čampara je pogodio dva slobodna za vodstvo.

20:06 – Trenutno je 8:8. Kamenjaš je odlično ušao u utakmicu, već je ubiljeđio šest poena

20:00 – Utakmica je počela, dvorana je prilično ispunjena, iako ne igramo u punom sastavu. Hendikep je što pored pet igrača odranije, neće moći nastupiti ni John Roberson.

19:30 – Muška košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine od 20 sati igra jednu od najvažnijih utakmica u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Zmajevi u sarajevskoj dvorani Mirza Delibašić (Skenderija) dočekuju Mađarsku u susretu trećeg kola druge faze kvalifikacija za Mundobasket. Riječ je o rivalu kojeg su izabranici selektora Adisa Bećiragića savladali na nedavnom Eurobasketu (95:85), ali u odnosu na tadašnji sastav našem timu sada nedostaju Nurkić, Musa, Halilović, Sulejmanović i Atić.

Ipak, Bećiragić vjeruje da Zmajevi mogu do trijumfa uz pomoć publike.

“Ovakve situacije pozitivno utječu na ekipu. Samo je pitanje koliki je kapacitet ovih igrača koji će da zamijene Atića, Musu i ostale. Mislim da će nas to natjerati da igramo mnogo jače, agresivnije i s većom motivacijom… Ova dvorana ima nešto. Pozivam sve da dođu sa sviješću da smo potkresani određenim talentom i navikom koju je imala ekipa 4-5 godina. Ali, uvijek smo imali taj čudan inat i nadam se da će ovaj put opet proraditi“, kaže selektor bh. reprezentacije.