Svojevremeno jedan od velikih bh. golmanskih potencijala, poslije golman oba sarajevska rivala Sarajeva i Željezničara, te još nekoliko klubova poput Olimpica, Mughana, Slobode…, a onda i trener u omladinskom pogonu Plavih, Irfan Fejzić (38), prošle godine vratio se sa avanture zvane Kuvajt gdje je u tamošnjem prvoligašu Al Jahri radio kao trener mladih golmana, ali je istovremeno bio i član prvog tima ovog kluba.
Lani se priključio premijerligašu FK Igman odnosno stručnom štabu na čijem je čelu bio legenda bh fudbala Husref Musemić i tako svojim iskustvom pojačao struku u ovom klubu koji se grčevito bori ove sezone da zadrži status premijerligaša.
Fejzić je za Bosnainfo govorio o radu i životu u Kuvajtu, razlozima povratka u BiH, novim golmanskim nadama, Premijer ligi, Igmanu, ino fudbalu…
Iako će mu Kuvajt ostati u lijepom sjećanju iz više razloga, povratak u BiH je bio neminovan iz više nego opravdanih razloga, a otkrio nam je i neke zanimljive, ali i za Bosance ne baš tako pozitivne, stvari vezane za ovu zemlju.
– Prije svega razlog je porodica. Naša zemlja ima otežane uslove ulaska u Kuvajt zbog viznog režima. Prve godine nisam mogao dovesti porodicu barem na 7-10 dana. Tačnije 9 mjeseci se nismo vidjeli. U drugoj sezoni sam imao edukaciju za trenera ispred Edukacijskog Centra Fudbalskog Saveza BIH pa sam i sam imao poteškoća ulaska u Kuvajt. Na primjer, dođem na edukaciju na 5 dana, onda čekam na vizu i do mjesec dana!, kaže na početku Fejzić.
Druženja s našim ljudima
– Znamo da je u svijetu Kuvajt poznat po tome da nije turistički orijentisan, jednostavno turizam ih ne zanima. Međutim, sve zemlje oko nas imaju puno lakše dogovorene uslove za dobijanje vize. Oni apliciraju preko interneta i u roku od 3 dana dobiju vizu. A građani naše zemlje mogu dobiti vizu tek onda kad im neka firma, kompanija ili sportski klub pošalje vizu, a na to se čeka kao što sam i kazao jako dugo. I na to sve je dodatno zakomplicirano i otežano dovesti porodicu, otkriva Irfan.
– A što se tiče mog posla moram kazati da sam bio zadovoljan i da su me ljudi iz kluba veoma poštovali i željeli da budem tu još dugo, dodao je.
Inače, kada je njegova golmanska karijera u Kuvajtu u pitanju kao i sam život tamo, kaže:
– Sve je opet vezano za fudbal. Otišao sam da radim i budem posvećen tom poslu, pa onda slobodno vrijeme koje bude opet je vezano za fudbal, ili je to odlazak na utakmicu drugih ekipa ako igraju taj dan ili klasičan odmor. Bilo je vremena u jutarnjem terminu za šetnju, pogotovo u periodu od novembra do sredine februara kada su temperature tamo ugodne. Kuvajt je zaista lijepo sređena zemlja. Imaju veoma duge kilometarske staze za šetnju duž obale gulfa, eto to bih izdvojio kao nešto što sam radio sam.

– Osim toga izdvojio bih druženje sa našim ljudima iz drugih klubova koji su u tom periodu radili tamo. Također, u ovom našem zimskom periodu u Kuvajtu su bila druženja sa Bošnjacima koji rade tamo. Zakupili bi u pustinji jedan kamp i tu proveli cijeli dan. Čak bi se tu na meniju našla i tradicionalna naša hrana. Ima tu doktora, inženjera, profesora, nastavnika… koji su dugo godina u Kuvajtu i žive sa svojim porodicama. Sve u svemu, meni je bio lijep provedeni period u toj zemlji, priča nam Fejzić.
Vratili smo se na bh. fudbal i pitali ga da li ovdje vidi neke nove velike golmanske potencijale koji bi mogli biti u prvom u budućnosti i izgraditi ino karijere.
– Pratio sam i kada nisam bio u našoj zemlji našu Premijer ligu, ali i druge lige naše zemlje, prve i omladinske. U ovoj sezoni sam i aktivni učesnik iste. Sa šefom Husrefom Musemićem sam stigao početkom sezone u FK Igman Konjic i naravno maksimalno sam se posvetio poslu. To podrazumijeva i praćenje drugih ekipa, igrača i golmana. Ono što je do sada prikazao i pokazao golman Vedad Muftić je za svaku pohvalu.
Borba za opstanak
– Njega bih izdvojio jer je imao kontinuitet dobrih igara. A što se tiče još mlađih golmana tu se svakako izdvojio Tarik Karić. Nadam se da će se u novo izabranoj sredini (Velež) nametnuti radom i izboriti za svoje minute. Moram tu dodati da mi u Igmanu imamo jako kvalitetne mlade golmane koje će u narednom periodu bh javnost imati priliku vidjeti, ako Bog da, optimista je naš sagovornik.
Pred Igmanom je veoma težak nastavak sezone s obzirom na 10. mjesto i zaostatak od 7 bodova za sigurnim 8. mjestom na tabeli. Svjesni su toga i u klubu, ali vremena za kukanje nema, ekipa se žestoko priprema za proljeće.
– Igman već treću sezonu od kako igra ulogu premijerligaša je bio u ovim situacijama. Vjerujem da ćemo se izboriti da i narednu sezonu igramo u Premijer ligi, a da će biti teško, hoće, možda i najteže do sada. Sa novim šefom stručnog staba smo krenuli sa pripremama i vidjeti ćemo koje pozicije treba pojačati kako bi imali potreban kvalitet, kaže bh. trener.
Njegovi bivši klubovi Sarajevo i Željo su u gornjem dijelu tabele i bore se za plasman u Evropu, a Fejzić smatra da su oba tima napredovala u posljednje vrijeme iako to još uvijek nije dovoljno za sami vrh…
– Iskreno volio bih da su još bliže vrhu tabele i Sarajevo i Željezničar. Vide se pozitivni pomaci u oba kluba u ovoj sezoni u svim segmentima, ali opet je to nedovoljno za ono što do sada su prikazali i Zrinjski i Borac. Pročitao sam negdje da su i navijači oba tima zadovoljni, e to je isto jako bitno, smatra Irfan.
Irfan je imao priliku da radi u jednoj od zemalja Bliskog istoka koje ulažu milione u razvoj fudbala, a poznato je da je cijeli taj dio Azije (S. Arabija, UAE, Katar, Kuvajt…) nevjerovatno bogat i da u posljednjih 10+ godina svojim milijardama eura, zajedno sa američkim i kineskim kompanijama, utiču nekontrolisano i direktno na evropski fudbal gdje su, po mišljenju mnogih stručnjaka i ljubitelja fudbala, unijeli potpunu pometnju u najjačim ligama svijeta i poremetili sistem vrijednosti.
Naš sagovornik se slaže da mnogo toga danas radi po „instant receptu“ u fudbalu…
– Da se puno kazati o ovom pitanju koje je, mogu reći, teško, ali evo objasnimo to ovako. Trenutno je svugdje i u svemu taj sistem vrijednosti iskrivljen. Tako da je većini sve nenormalno postalo normalno, a sve nemoralno postalo moralno.
Igre miliona
– Sve je postalo „instant“, da preko noći ili što prije se dođe do nekog “uspjeha”. Ipak smatram da je ono što se radi u tišini, sa poteškoćama i problemima u radu, ima prave vrijednosti i više se cijeni i poštuje. Želim ići tim putem, jer vjerujem da je to pravi uspjeh. To što je trenutno aktuelno u arapskom svijetu je samo trend koji je jučer bio u Evropi i koji još uvijek jeste, a sutra će to biti neka druga zemlja ili neki drugi kontinent, smatra Irfan.
Za kraj pitali smo ga da li se namjerava ponovo okušati kao trener u nekoj od zemalja Bliskog istoka ili negdje drugo u inostranstvu, te da li bi preporučio drugim bh. trenerima da idu u Kuvajt i slične zemlje da rade?
– Nikad se ne zna u ovom poslu gdje ćemo sutra biti. Sve zavisi od ponude i uslova. Vjerujte da nije lahko prvo otići van granica naše zemlje kao trener. Drugo, treba biti i raditi kvalitetno tamo negdje, prilagoditi se. I treće ostati i opstati. Stvarno svakom našem treneru koji radi i gradi svoju karijeru van granica naše zemlje izuzetno poštovanje iskazujem. A svakom onom ko ima ponuda i želi da ide želim uspjeh, zaključio je Irfan Fejzić za Bosnainfo.