FIA-in predsjednik Ben Sulayem najavio je da će kažnjavati vozače koji psuju na službenim F1 medijskim konferencijama, a Max Verstappen bio je primjer koji je trebao poslužiti drugima nakon što je zbog psovke na VN Singapura kažnjen društveno korisnim radom.
Leclerc se nakon psovke u Meksiku, koju je koristio da opiše situaciju kada je skoro izgubio kontrolu nad bolidom, odmah ispričao te je dobio samo novčanu kaznu od 5000 eura, a Udruga GP vozača dotaknula se i teme novčanih kazni za koje smatraju da nisu primjerene i da šalju lošu sliku o sportu.
“Kao i u svakom sportu, takmičari se moraju pridržavati odluke suca, htjeli oni to ili ne, slagali se s njom ili ne”, stoji u pismu, donosi MaxF1.net.
“Tako sport funkcionira. Vozači (naši članovi) nisu ništa drugačiji i to u potpunosti razumiju. Naši članovi su profesionalni vozači, utrkuju se u Formuli 1, vrhuncu međunarodnoga motosporta. Oni su gladijatori i svakog trkaćega vikenda priređuju sjajnu predstavu za navijače. Što se tiče psovki, postoji razlika između psovki s namjerom vrijeđanja drugih i ležernijih psovki, poput onih koje biste mogli upotrijebiti za opisivanje lošega vremena ili neživoga predmeta kao što je bolid Formule 1 ili situacije u vožnji. Pozivamo predsjednika FIA-e da također uzme u obzir vlastiti ton i jezik kada razgovara s našim vozačima članovima, ili čak o njima, bilo na javnom forumu ili na neki drugi način”, navodi se u pismu direktora i predsjednik aGPDA u ime Grand Prix vozača.
“Nadalje, tvrde da njihovi članovi članovi su odrasli, ne trebaju im se davati upute putem medija, o trivijalnim stvarima kao što je nošenje nakita i gaća.
“GPDA je u bezbroj prilika izrazila svoje mišljenje da novčane kazne za vozače nisu prikladne za naš sport. U posljednje tri godine pozivali smo predsjednika FIA-e da podijeli pojedinosti i strategiju u vezi s tim kako se FIA-ine financijske kazne dodjeljuju i gdje se sredstva troše.Također smo prenijeli našu zabrinutost zbog negativne slike koju financijske kazne donose sportu. Još jednom tražimo da predsjednik FIA-e osigura financijsku transparentnost i izravan, otvoren dijalog s nama. Svi dionici (FIA, F1, momčadi i GPDA) trebali bi zajednički odrediti kako i gdje će se novac trošiti za dobrobit našega sporta”, ističu.
GPDA je zaključila da želi sarađivati na konstruktivan način sa svim dionicima, uključujući predsjednika FIA-e, kako bi promovisali sport za dobrobit svih koji u njemu rade, plaćaju za njega, gledaju ga i zaista ga vole, prenosi Sport Klub.